"Opowieści starej bieliźniarki" - taki tytuł nosi wystawa, na której otwarcie we wtorek, 14 stycznia zaprasza Muzeum Okręgowe w Lesznie.
Ekspozycja traktuje o codziennych przedmiotach sprzed 100 lat - od koronkowych koszul po haftowane poszewki.
- To nie tylko prezentacja zdobionych koronkowymi wstawkami czy oznaczonych haftowanym monogramem koszul lub poszewek na poduszki, ale przedstawienie procesu dbania o to, by bielizna była czysta i elegancka. Na wystawie można zobaczyć jak i gdzie prano, krochmalono i prasowano bieliznę. Będzie to również okazja do poznania zapomnianych obecnie, a kiedyś popularnych elementów garderoby, takich jak reformy, kombinacja damska, czy męska koszula nocna - mówi kuratorka Małgorzata Gniazdowska.
Przypomnijmy, że tytułowa "bieliźniarka" to dawna szafa do przechowywania bielizny: osobistej, pościelowej, stołowej. Jakie wiadomości może nam przekazać ten mebel? Z pewnością te już zapomniane.
Teksty towarzyszące wystawie zostały zaczerpnięte z obszernego poradnika Marii Ochorowicz-Monatowej „Gospodarstwo kobiece w mieście i na wsi”, wydanego w 1914 roku.
Wystawa "Opowieści starej bieliźniarki" do obejrzenia w Muzeum Okręgowym w Lesznie (dawna synagoga przy ul. Narutowicza). Czynna od 15 stycznia do 25 maja. Otwarcie we wtorek, 14 stycznia o godz. 18. Wstęp wolny.
marika18:13, 13.01.2025
1 0
moja bielizna przepocona i zaświerzbiała
Oj joj19:07, 14.01.2025
0 0
Tytuł znow do lipy
?19:09, 14.01.2025
0 0
Muzeum juz nie na Metziga ?