Zamknij
REKLAMA

Będzie wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Leszna? (zdjęcia)

11:12, 23.06.2022 | lm, Fot. L. Matuszewska
Skomentuj
REKLAMA

Rada Miejska Leszna zdecyduje, czy udzielić wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu za rok 2022 prezydentowi Łukaszowi Borowiakowi. Pierwsze głosowanie już się odbyło.

[FOTORELACJA]6706[/FOTORELACJA]

Czwartkowa sesja rozpoczęła się o godz. 10. Po sprawozdaniach z działalności przewodniczącego Rady Miejskiej i prezydenta przyszedł czas na głosowanie w sprawie wotum zaufania. Podstawą do głosowania jest tutaj Raport o stanie miasta, jaki prezydent przedstawia radnym. Głos w dyskusji w sprawie raportu zabrał jedynie Jacek Matecki, w imieniu Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej. Radny tłumaczył, że zaprezentowany dokument ma około 300 stron i jest obszernym sprawozdaniem z rocznej działalności wydziałów magistratu i jednostek mu podległych.

 - Nie jest to łatwa lektura - mówił radny Matecki przypominając, że KO bezskutecznie zabiegała o to, aby określić co taki raport powinien tak naprawdę zawierać, po to, aby był to dokument przejrzysty i syntetyczny.

- Radni Koalicji Obywatelskiej negatywnie oceniają całokształt działalności prezydenta Leszna, a w szczególności realizowaną przez niego politykę finansową - mówił Jacek Matecki dodając, że zadłużenie miasta pod koniec roku 2021 wynosiło ponad 240 mln zł, a za kadencji prezydenta Borowiaka zwiększyło się o 100 mln zł.

Ostatecznie prezydent Łukasz Borowiak otrzymał wotum zaufania. Za głosowało 15 radnych z PL 18, PiS oraz 3 radne niezrzeszone w klubach. Przeciw było 5 radnych KO, Nikt nie wstrzymał się od głosu, a 3 radnych było nieobecnych. Jak głosowali poszczególni radni pokazujemy poniżej:  

Potem odbyła się debata w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu miasta za rok 2021 oraz udzielenia absolutorium prezydentowi Łukaszowi Borowiakowi. W wystąpieniach klubowych niespodzianki nie było.

Tylko Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej zapowiedział, że będzie przeciw absolutorium. Stanowisko klubu reprezentowała radna Adriana Machowiak.

- Naszym zdaniem pełną odpowiedzialność za stan finansów miasta, w tym wysokie zadłużenie, ponosi prezydent Łukasz Borowiak oraz radni koalicji rządzącej PL 18 i PiS - mówiła. Przypomniała, że radni KO byli przeciwni uchwaleniu takiego budżetu Leszna na rok 2021, a teraz negatywnie oceniają jego wykonanie.

Przedstawiciele klubów PL 18 - Sławomir Mocek oraz PiS - Kazimierz Jęcz ogłosili, że ich kluby będą za absolutorium. Radny Mocek szczegółowo wymieniał wszystkie inwestycje zrealizowane w minionym roku. Radny Jęcz chwalił prezydenta za korzystanie z dotacji unijnych i rządowych oraz właściwe wydatkowanie pieniędzy na Leszczyńskie Becikowe.

Oprócz radnych prezentujących stanowiska klubów w debacie głos zabrały jeszcze dwie radne. Stefania Ratajczak, była radna PiS, a obecnie niezrzeszona wyraziła nadzieję, że być w może w przyszłym roku zadłużenie miasta uda się zmniejszyć. Aleksandra Petrus-Schmidt przypomniała, że przy uchwalaniu budżetu radni byli pełni obaw, czy zaplanowane inwestycje uda się zrealizować z powodu pandemii, czy trudnej sytuacji gospodarczej, że inne samorządu rezygnowały z części zadań, a w Lesznie takiej konieczności nie było.

Prezydent Łukasz Borowiak bronił zadłużenia miasta, mówił o tym, że takich argumentów o katastrofalnym stanie finansów miasta używał sam, gdy był radnym opozycji. Wyliczał, że tylko w roku 2021 miasto pozyskało z Unii Europejskiej 23 miliony złotych, które wydano na inwestycje dokładając do nich wkład własny.

- Rankingi pokazują, że miasto jest stabilne i dobrze zarządzane przez prezydenta oraz moich współpracowników - mówił Łukasz Borowiak.  

- Mamy za sobą trudny rok. To absolutorium jest także dla Rady Miejskiej, bo to my podejmowaliśmy uchwały, które prezydent wykonywał - dodawał Tomasz Malepszy, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej i były prezydent Leszna. 

Ostatecznie prezydent Łukasz Borowiak uzyskał absolutorium z wykonania budżetu za rok 2021. Za było 15 radnych (PL 18, PiS oraz radne niezrzeszone), a przeciw 6 radnych z KO. Taki sam wynik głosowania był za sprawozdaniem z wykonania budżetu. Imienne wyniki głosowania nad absolutorium poniżej:

 

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

NemoNemo

9 3

Kolesiostwo ma się dobrze. Żenada. Ale już niedługo. 11:56, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bbbbbbbbbb

9 1

Brawo leszno24.pl. Nie chcę zapeszyć ale coraz częściej widać, że stajecie po naszej stronie, choć to cały czas za mało. Brawo, że bez proszenia publikujecie szczegółowe wyniki głosowania.
12:06, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nieobecninieobecni

8 1

Wielcy nieobecni: Machowiak Adriana, Barbara Mroczkowska, Jarosław Zielonka.

Pewien z krwi i kości kierujący prywatną jednostką, na temat takiej obecności w najważniejszym dniu w roku powiedziałby: tylko pogrzeb albo wesele tłumaczy z nieobecności.

Czy radni Barbara Mroczkowska, Adriana Machowiak, Jarosław Zielonka byli dziś na pogrzebie albo na weselu? Co dla tych trzech radnych było dziś ważniejsze od miasta, od nas? Którzy tyle nam w kampanii wyborczej obiecywali, którzy po zwyciężonych wyborach przysięgali!
12:15, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MikeMike

7 3

Miernoty bez kwalifikacji, zdolności i sumień ogłosiły, że największa spośród nich miernota dobrze się sPiSała we wspólnym dziele doprowadzenia Leszna do całkowitego upadku. Po skończonych obradach wspólnie udadzą się na spożywanie wódeczki i kiełbasy grillowej przy skocznych dżwiękach hitów Zenka Martyniuka. Z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Obrzydlistwo do kwadratu. 12:38, 23.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

UpałUpał

1 6

Od Zenona Martyniuka to ty się odtańcuj! 13:20, 23.06.2022


REKLAMA
0%