Zamknij
REKLAMA

Leśnicy alarmują. Sytuacja jest dramatyczna. Dawno nie było tak źle

20:00, 29.07.2022 | jrs, fot. J. Rutecka-Siadek
Skomentuj
REKLAMA

Porządny deszcz nie padał od kilku tygodni, w związku z tym w lasach Nadleśnictwa Karczma Borowa jest bardzo sucho. Nadleśniczy Andrzej Szeremeta mówi, że sytuacja jest dramatyczna.

- Dawno nie było tak, że wilgotność ścioły utrzymuje się na skrajnie niskim poziomie - od 1 do 3 procent. Dlatego stan zagrożenia pożarowego jest najwyższy. Uważam, że to tykająca bomba z opóźnionym zapłonem - mówi nadleśniczy.

I wyjaśnia dlaczego tak uważa.

- Na terenie naszego nadleśnictwa niemal 70 procent drzewostanu stanowią drzewa sosnowe, które wydzielają benzeny, terpeny i olejki eteryczne. Przy minimalnym zarzewiu ognia może dojść do pożaru. Dlatego pilnujemy zakazu wjazdu samochodami do lasów, bo bardzo wysoka temperatura katalizatorów może doprowadzić do pojawienia się ognia. Niebezpieczeństwo stwarza również przyległość pól uprawnych, w tym wyschniętych zbóż, a ponieważ obecnie trwają prace polowe, iskra z maszyn może wywołać pożar. W związku z tym tereny te szczególnie monitorujemy wspólnie ze strażą pożarną.  

Zagrożeniem jest niedopałek papierosa, czy szkło wyrzucone w lesie.

- Statystyki wskazują, że czynnik ludzki stanowi od 70 do 90 procent przyczyn powstania pożarów, do których dochodzi w lasach. Odpukać, w tym roku, mimo ogromnej suszy mieliśmy tylko dwa pożary ścioły leśnej, na powierzchni od kilku do kilkunastu arów. Zostały szybko zlokalizowane, a działania prowadzone wspólnie ze strażakami skutkowały sprawnym ugaszeniem ognia.

Sytuacja jest więc groźna. Leśnicy z nadzieją patrzą w niebo licząc na obfite deszcze.

- Żeby można było mówić o poprawie, myślę, że deszcz musiałby padać przez długi okres czasu. Niedobór wody jest znaczny. Retencje i spiętrzenia cieków wodnych,  które przeprowadzaliśmy udały się, ale niestety przy obecnej aurze miejsca, w których gromadziła się woda zaczynają wysychać. Zasoby wodne powierzchniowe skurczyły się prawie do zera. Cierpią na tym drzewostany, ale susze któryś rok z rzędu mocno osłabiają lasy, tym łatwiej drzewa padają ofiarami chorób grzybowych i owadów.

Nadleśniczy Andrzej Szeremeta w punkcie alarmowo-dyspozycyjnym, w którym trwa monitoring lasów pod kątem wykrywania zagrożeń pożarowych.

W punkcie alarmowo-dyspozycyjnym na terenie Nadleśnictwa Karczma Borowa 4 pracowników pełni dyżury w systemie zmianowym. Służba Leśna jest w pełnej gotowości, podobnie jak sprzęt w punkcie pożarowym nadleśnictwa. W wyjątkowych sytuacjach do akcji gaszenia pożaru mogą być zadysponowane samoloty i śmigłowce stacjonujące w bazie lotniczej pod Poznaniem.

[ZT]55052[/ZT]

 

(jrs, fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

Ticket#6462536497Ticket#6462536497

5 0

Od: Pogoda, Poland, Biuro Obsługi Klienta
Do: Nadleśnictwo Karczma Borowa
Temat: Obfite deszcze

Zapoznaliśmy się z Państwa umieszczonym w lokalnym serwisie internetowym opisem sytuacji hydrologicznej we wskazanym regionie i podjęliśmy decyzję o niezwłocznej interwencji.

Jako, że proces rozlokowywania deszczu trochę trwa, najbliższy możliwy termin to 30 lipca. Deszcz będzie padał w intensywności [2] z drobnymi przerwami przez 2 dni, co powinno czasowo zneutralizować zagrożenie pożarowe we wskazanym przez Państwa regionie. Niestety w sierpniu powrócą upały, a co za tym idzie postępująca susza i sytuacja znów będzie wymagała interwencji.

Z poważaniem,
Maks Szlag
Biuro Obsługi Klienta
Pogoda, Poland 23:12, 29.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EtEt

3 1

Wszystko przez letni klimat....👌 07:52, 30.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sandałowiecKsiązecylsandałowiecKsiązecyl

4 1

natura wspiera gospodarkę do zimy uschnie wiele drzew rekompensując brak węgla ,tylko ciac nawet jezdzić dlaeko nieprzrba koło domu tniemy drewno i do pieca 07:57, 30.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HejHej

6 1

Skoro jest tak źle to domagam się wstrzymania wycinki lasu w trybie natychmiastowym do odwołania. 11:13, 30.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkanka przy lasaMieszkanka przy lasa

5 1

Sucho , brak wody , upały.. wszystko rozumiemy.. ale zakaz wjazdu samochodem gdy ciężkie sprzęty wjeżdżają do lasow i je wycinają w pień!! Do tego kilka ciężarówek dziennie po drzewo.. tego nie rozumiem.. po cholerę wycinacie tyle drzew.. a później że sarny i dziki w miastach.. 13:29, 30.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Karczma BorowaKarczma Borowa

3 0

a co robi straż leśna oprucz nagrywania parek w autach ,kaska za darmo trzeba ich prześwietlić darmozjadów pozdrawiam z książęcego lasu 20:26, 02.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%