Zamknij

Co będzie w odnowionej pływalni Akwawit w Lesznie? (zdjęcia)

13:00, 24.04.2024 lm, Fot. L. Matuszewska Aktualizacja: 09:12, 04.05.2024
Skomentuj

Spółka Adamietz, główny wykonawca modernizacji pływalni "Akwawit" w Lesznie przejęła już budynek i przystąpiła do realizacji zadania. Dziś - po raz pierwszy tak obszernie i szczegółowo - chcemy przedstawić mieszkańcom Leszna i regionu, na czym tak naprawdę ten remont będzie polegał. Odnowiony "Akwawit" to nie będzie tylko basen, lecz obiekt z wieloma innymi funkcjami i atrakcjami.  

Inwestycję realizuje Adamietz sp. z o.o. Główna siedziba firmy znajduje się w Strzelcach Opolskich. W Lesznie jest jej oddział, który odpowiada właśnie za "Akwawit", między innymi, bo wykonuje także kilka innych zadań, w tym np. halę sportową w Wilkowicach.

Adamietz wygrał przetarg na modernizację "Akwawitu" proponując cenę 73.950.000 złotych. Miasto Leszno, które jest inwestorem tego zadnia pozyskało dofinansowanie w wysokości 26.000.000 zł z rządowego programu Polski Ład. 

Obecnie trwa jeszcze przetarg na pełnienie nadzoru inwestorskiego nad zadaniem - miasto szuka zatem firmy, która w jego imieniu będzie nadzorować modernizację. Oferty można składać do 19 kwietnia.
***
Harmonogram prac związanych z zadaniem "Modernizacja pływalni Akwawit - poszerzenie oferty sportowej dla mieszkańców" jest już znany. Spółka Adamietz określa go, jako kamienie milowe całej inwestycji. 

KAMIENIE MILOWE – BASEN AKWAWIT
* Podpisanie umowy z miastem na realizację inwestycji - 28 luty 2024.
* Przygotowanie wielobranżowego projektu koncepcyjnego - do 28 maja 2024. 

ETAP I
* wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę - do 24 listopada 2024.

ETAP II
* pozwolenie na budowę oraz realizacja - roboty budowlane i instalacyjne z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie - do 31 grudnia 2026 roku.
***
Modernizacja pływalni Akwawit to nie tylko gruntowana przebudowa i rozbudowa obecnego obiektu, ale też zagospodarowanie terenu wokół niego - budowa parkingów, ciągów pieszych, mała architektura, zieleń, itd.  

PODSTAWOWE PARAMETRY TECHNICZNE OBIEKTU: 
- powierzchnia terenu objęta inwestycją 13.978 m2,
- powierzchnia zabudowy około 3190 m2,
- powierzchnia użytkowa około 7491 m2,
- kubatura 44.000 m3,
***
Inwestycja będzie realizowana przez niemal 3 lata, do końca roku 2026.

ZAKRES PRAC DO WYKONANIA: 
- wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wszelkich pozwoleń administracyjnych umożliwiających przeprowadzenie planowanych prac budowlanych oraz oddanie obiektu do użytkowania, (koncepcja wielobranżowa, projekt budowlany, projekt zagospodarowania technicznego, wielobranżowe projekty techniczne),
- przebudowa i modernizacja terenów zewnętrznych wokół obiektu pływalni w obrębie przedmiotowych działek,
- wykonanie niezbędnych wyburzeń i rozbiórek elementów budynku pływalni i zagospodarowania terenu wg. nowego projektu,
- przebudowa, remont elewacji budynku, dachów oraz elementów zewnętrznych tj. daszki, okapy, schody zewnętrzne, rampy, itp. (dostosowanie do obowiązujących przepisów),
- wymiana wszystkich warstw izolacji termicznych, przeciw wilgotnościowych i hydroizolacji,
- wymiana zewnętrznej ślusarki okiennej i drzwiowej,
- wymiana elementów konstrukcji obiektu
- dopasowanie do obowiązujących przepisów prawnych i nowej koncepcji architektonicznej,
- doprowadzenie  obiektu  pływalni  do  zgodności  z  obowiązującymi  przepisami  pod  względem  ochrony  pożarowej, bhp i dostosowanie do wymagań sanepid-u, w tym wykonanie niezbędnych zabezpieczeń przeciwpożarowych elementów konstrukcji obiektu, wydzieleń wewnętrznych i wyposażenia,
- przebudowa, remont wnętrza budynku pływalni, tj: podbasenie (kondygnacja 1), parter (kondygnacja 2), 1 piętro (kondygnacja 3),
- wykonanie nowej instalacji technologii uzdatniania wody basenowej,
- wykonanie nowej instalacji wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła,
- wykonanie nowej instalacji cieplnej - centralnego ogrzewania, pompy ciepła, instalacja fotowoltaiczna,
- wykonanie nowej instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej, deszczowej, hydrantowej,
- wykonanie nowej instalacji elektrycznej min. zasilającej i gniazd wtykowych, oświetleniowej, nagłośnieniowej, alarmowej, telewizji przemysłowej CCTV, systemu kontroli dostępu, okablowania strukturalnego IT, automatyki budynku BMS, systemu detekcji CO,
- instalacja fotowoltaiki o mocy 50 kWp zasilająca pompy ciepła,
- montaż nowych atrakcji basenowych,
- wprowadzenie systemu ESOK (elektroniczny system obsługi klienta) dla całego obiektu z podziałem na strefy.
***
Zmodernizowana pływalnia to będą nie tylko niecki basenowe. Obiekt będzie pełnił także wiele innych funkcji od sportowych, przez rehabilitacyjne, relaksacyjne, szkoleniowe, kulinarne aż do administracyjnych. Co będzie w odnowionym "Akwawicie"?

ELEMENTY BASENU Z INFORMACJAMI TECHNICZNYMI

Strefa SPA  - niezależna od hali basenowej przestrzeń, z własnym zapleczem szatniowo-sanitarnym, stanowiąca oddzielną strefę obsługiwaną przez system ESOK, wyposażoną w niezbędne instalacje elektryczne i sanitarne. W przestrzeni SPA znajdą się:
sauna infrared - z drewna cedru, wyposażona w szklane drzwi sauna mokra (parowa),
sauna sucha fińska - 12-osobowa ze świerku fińskiego, z systemem nagłaśniania,
strefa schładzania - studnia lodowa,
grota solna - ściany pomieszczenia wyłożone będą bryłami soli, z elementami wykończonymi drewnem. 

Strefa Odnowy Biologicznej i Rehabilitacji - niezależna strefa z własnym zapleczem szatniowo-sanitarnym, w której wyodrębnione zostaną:
gabinety rehabilitacyjne z pełnym wyposażeniem,
gabinety odnowy biologicznej (oferujące m.in. zabiegi kosmetyczne),
gabinet krioterapii ogólnej oraz krioterapii miejscowej wraz z zapleczem technicznym - działanie w niskich temperaturach do -150 stopni C,
salka do jogi,
mała siłownia.

Strefa sal sportowo-rekreacyjnych - na powierzchni około 415 m2: sale gimnastyczne z siłownią, sala zajęć grupowych oraz sala rehabilitacyjna, wszystkie te sale z wyposażeniem (sala rehabilitacyjna z urządzeniami sensorycznymi).

Strefa basenowa
Niecka rekreacyjna - żelbetowa z nową okładziną ceramiczną wyposażona w:
- oświetlenie podwodne,
- dwie 6-osobowe leżanki rurowe ze stali nierdzewnej z masażem powietrznym,
- dwie kaskady wodne,
- trzy stanowiska ściennego masażu wodnego 3-dyszowego,
- dwa gejzery powietrzne,
- sześć zestawów masaży 2-dyszowych
- dwa przeciwprądy 1-dyszowe

Basen sportowy z niecką stalową - niecka ze stali nierdzewnej cechuje się trwałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz skrajne temperatury i korozję. Stal jest odporna na działanie chloru, a samo rozwiązanie charakteryzuje się długowiecznością. Niecka ze stali jest także łatwiejsza w utrzymaniu czystości od basenu z betonu, ze względu na gładką powierzchnię.

Dwa baseny jacuzzi - obie wanny wykonane będą z akrylu, jednocześnie może w nich przebywać 9 osób, wyposażone będą w dysze do masażu oraz oświetlenie podwodne.

Baseny solankowe - wyposażone w 6-osobowe siedzisko z masażem powietrznym, 3-osobową leżankę profilowaną z masażem powietrznym, 6 zestawów masaży 1-dyszowych, oświetlenie podwodne. 

Basen-brodzik dla dzieci - wyposażony zostanie w zabawki wodne: jeż wodny, grzybek wodny, ślizgawka wodna typu słoń

Wewnętrzna zjeżdżalnia rurowa z wanną hamującą. 

Strefa relaksu

A także:
* Trybuny nad główną niecką basenową
*
Węzeł szatniowy wraz z wyposażeniem - nowe szafki ubraniowe, kabiny, suszarki, itp.
* System ESOK (Elektroniczny System Obsługi Klienta) - kompleksowy system pozwalający na automatyczne rozliczanie opłat związanych z pobytem na basenie. 

Strefa sal konferencyjnych z wyposażeniem

Strefa biurowa z wyposażeniem
***
W odnowionym obiekcie zastosowana zostanie najnowsza technologia zapewniająca sprawne funkcjonowanie wszystkich elementów pływalni, ale też pełen komfort osobom korzystającym z "Akwawitu". 

Przewidzianych jest 5 obiegów wodnych, pracujących w układzie zamkniętym.

Podczas normalnej pracy woda podlega ciągłej kontroli parametrów fizyko-chemicznych oraz temperatury.

Dzięki nowoczesnym metodom uzdatniania, woda w basenie będzie bezpieczna i przyjemna. Filtracja na szkle aktywnym, neutralizacja wirusów promieniowaniem UV, wspomaganie dezynfekcji dwutlenkiem chloru - wszystko to przyczyni się do podniesienia jakości wody, która będzie odczuwalna dla użytkownika końcowego korzystającego z basenu.

Dla każdej niecki basenowej przewidziano oddzielny układ uzdatniania, działający w pełnej automatyce uzdatniania fizyko-chemicznego.

Basen będzie miał bardzo ograniczony wpław na środowisko, poprzez wtórne wykorzystanie wód popłucznych po ich oczyszczeniu na układzie ultrafiltracji -  podobnym do stosowanego w przemyśle spożywczym.
***
Dawna pływalnia "Akwawit" korzystała z ciepła powstałego podczas produkcji w sąsiadującym zakładzie spirytusowym. Teraz także będzie to możliwe, ale jednocześnie obiekt będzie mógł korzystać z innych źródeł energii. 

Energia niezbędna do funkcjonowania basenu w dużej mierze będzie pozyskiwana z instalacji fotowoltaicznej oraz odzyskiwana z wód popłucznych. Pozostała część energii cieplnej produkowana będzie przez pompy ciepła. Być może w przyszłości uda się podłączyć "Akwawit" do sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

WAŻNE INFORMACJE:
*
Spółka Adamietz, główny wykonawca modernizacji pływalni "Akwawit" daje aż 8 lat gwarancji na zrealizowane zadanie. 
*
Adamietz zapewnia także, że ponad 80% podwykonawców, którzy będą współpracowali ze spółką przy realizacji pływalni to będą miejscowe, leszczyńskie firmy. "Akwawit" będą modernizować przede wszystkim fachowcy z Leszna i najbliższych okolic. 

Tekst został opublikowany w gazecie "ABC" 17 kwietnia 2024 roku.

W galerii zdjęć pokazujemy, jak wygląda pływalnia Akwawit przed remontem. Obiekt jest nieczynny od 1 stycznia 2018 roku. Pokazujemy wnętrze hali basenowej, holu budynku, ale też podziemia, gdzie są instalacje do obsługi basenów.

[FOTORELACJA]8852[/FOTORELACJA]

 

 

 

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

,,,,,,,,,,,,,,,,

14 2

Przecież pan prezydent elekt ma przyjrzeć się sprawie. 11:56, 24.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Mieszkaniec Mieszkaniec

12 7

Ten artykuł to szukanie alibi na potwierdzenie chorendalnych kosztów remontu i ich zasadności. Do tego widzę strach, przed audytem umowy pr,ez nowe władze. A samo wejście na teren Akwawitu, to ucieczka do przodu, aby postawić nowego prezydenta przed faktem dokonanym. Panie Rusiecki, proszę nie odpuszczać tego tematu, bo nie po to czekaliśmy na zmiany w tym mieście !!!!!!!
14:23, 24.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XdXd

11 5

Kosztami zerwania umowy obciążyć Borowiaka I radnych, którzy głosowali za tym *%#)!& 15:01, 24.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

3 1

Istny PRL :) 09:23, 25.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

👍👍

0 0

👍 00:21, 26.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%