W kalendarzu corocznych wydarzeń w Szkole Podstawowej numer 12 w Lesznie jest wystawa, której tematyka jest związana z Wielkanocą. Jest lekcją o zwyczajach i obrzędach, ale także o tym, co dawniej królowało na świątecznych stołach. Odwiedzający wystawę uczniowie i nauczyciele mogą zweryfikować, które z tych tradycji są pielęgnowane w ich domach.
Przygotowanie wystawy to zasługa nauczycielek Małgorzaty Burzec, Agnieszki Kołodziejczyk i Grażyny Miedziarek.
- Tradycją naszej szkoły od dwudziestu jeden lat jest organizowanie wystawy wielkanocnej, która rozwija zainteresowanie naszą Małą Ojczyzną, którą jest Wielkopolska. W ten sposób pielęgnujemy tradycje i dziedzictwo kulturowe naszego regionu - podkreśla Agnieszka Kołodziejczyk.
Uczniowie zwiedzający wystawę poznają obrzędy i zwyczaje związane z Wielkanocą i poprzedzającym ją Wielkim Tygodniem. Dowiadują się m.in. na czym polegały pogrzeb żuru, wieszanie śledzia, czy nowe lotko.
[FOTORELACJA]10464[/FOTORELACJA]
Tegoroczna edycja została ubogacona o słowniczek gwary poznańskiej regionalnych potraw wielkopostnych, takich jak: snelka, ślepe ryby z myrdyrdą, pyry z gzikiem i morzona.
Motywem przewodnim wystawy są „ludowe pająki”, czyli ozdoby ze słomy i kolorowej bibuły. Pojawiły się przedmioty sztuki użytkowej z Cepelii - Związku Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego.
Uczniowie dołożyli też coś od siebie, ponieważ dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej są autorami niektórych ozdób, a uczniowie z klas 1 - 3 wykonali ludowe palmy. Rodzice też zostali zaangażowani piekąc babki i mazurki.
Podczas otwarcia wystawy wystąpiły dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola Miejskiego nr 19, które przygotowały Danuta Nowak i Monika Warchalewska.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz