Zamknij

Nietypowa inwestycja w Lesznie. Jej budowa kosztuje milion złotych (zdjęcia)

09:50, 22.10.2020 an, fot.. L. Matuszewska Aktualizacja: 11:08, 30.10.2020
Skomentuj

Mieszkańcy całej dzielnicy zadają sobie pytanie, co to jest?

W Lesznie-Strzyżewicach, u zbiegu ulic Szybowników i Pilotów, powstaje ogromny zbiornik na wody deszczowe. Inwestycja robi wrażenie swoimi rozmiarami. Najpierw wykopano wielką dziurę w ziemi, następnie uzbrojono żelbetonem dno zbiornika. Teraz ustawiono tam cztery połączone ze sobą zbiorniki rurowe z blachy falistej. Każdy z tych zbiorników ma średnicę 250 cm i długość 61,2 metra. Każdy z tych zbiorników pomieści 300 metrów sześciennych wody. W sumie, w całym zbiorniku, można zgromadzić 1200 metrów sześciennych wody.

- Zbiornik zaprojektowano jako szczelny i zamknięty z kilku powodów - poinformowano nas w Urzędzie Miasta Leszna. - Zdecydowaliśmy się na zbiornik zamknięty z uwagi na okoliczną zabudowę, tj. zabudowę jednorodzinną. Rozważaliśmy na etapie projektowania zbiornik przepuszczalny otwarty ale, przy zbiorniku otwartym, teren musiałby być ogrodzony i  w przypadku braku wody - należałoby go utrzymywać w odpowiednim stanie tj. np. kosić trawę, sprawdzać drożność rur, itp. Z kolei przy zapełnieniu zbiornika w okresie letnim mógłby on być uciążliwy ze względu na komary, czy nieprzyjemny zapach. Przy zamkniętym zbiorniku należy oczywiście przewidzieć również czyszczenie i utrzymanie urządzeń, ale to rozwiązanie jest bezpieczniejsze (nikt do zbiornika nie wpadnie).

Powierzchnia terenu zajęta przez zbiornik wynosi 832 metrów kwadratowych.

Do zbiornika spływać będą wody opadowe z pasa drogowego ul. Szybowników do wysokości ulicy Wolińskiej (drogi głównej i drogi wewnętrznej) wraz z parkingiem w rejonie ogródków działkowych. Odbierał on będzie też wody opadowe z części dzielnicy Zatorze.

Koszt budowy zbiornika to ok. 1 mln zł.

Zbiornik, jako ciekawostkę z dziedziny infrastruktury miejskiej można jeszcze oglądać. Potem zostanie przykryty ziemią. 

 

(an, fot.. L. Matuszewska )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

njknjk

3 0

I co dalej z tą wodą ? będzie stała aż odparuje. 10:47, 22.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

osos

0 0

Też się zastanawiam. Fajna wiadomość, prosimy o rozwinięcie co dalej z wodą 10:51, 23.10.2020


reo

Lunapark Lunapark

0 2

Co to za idiotyzmy i strata pieniędzy??????? 15:52, 22.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

osos

0 0

nie wiesz - nie oceniaj 10:52, 23.10.2020


AaaAaa

0 1

Taki ładny teren byłem pewien że powstaje tam jakaś fajna inwestycja typu budynek pod zabudowę rodzinna jakiś ładny apartamentowiec, przy remoncie ulicy ładnie wpisywał by się w krajobraz wlotu do Leszna a tak już teren nie będzie mógł być w ten sposób zagospodarowany więc będzie wielkie pole i nic więcej lipa jak nic 12:38, 23.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiotrPiotr

2 0

njk - zbiorniki retencyjne buduje się do przejęcia nadmiaru wód opdowych w przypadku gdy istniejący system kanalizacji jest nie wydolny. dzieje się tak kiedy np dochodzi do utwardzenia nawierzchni terenów wcześniej zielonych ( np tworzenie parkingów). Ulewne deszcze trwają z reguły chwilę i tą właśnie ulewną wodę należy gdzieś zgromadzić aby nie wywalało sudzienek kanalizacyjnych. Po ustałym opadzie system kanalizacji deszczowej się powoli opróżnia i własnie wtedy załaczają się pompy które wodę nagromadzoną w zbiorniku odprowadzą do kolektora deszczowego. Zbiornik zostaje w ten sposób opróżniony i czeka na kolejną ulewę.

Lunapark - przeczytaj moją powyższa wypowiedź wtedy zrozumiesz że to nie jest takie idiotyczne jak myślisz. Dodatkowo dodam że po wykonaniu obiektu można będzie tam urządzić jakiś fajny zielony skwer/ plac zabaw dla dzieci. Zysk jest taki że nad zbiornikiem podziemnym możemy zagospodarować przestrzeń przy czym eliminujemy wady zbiorników otwartych którym towarzyszą nieiłe zapachy, komary oraz możliwość utonięcia.

Aaa - może ktoś wykorzysta moją propozycję na zagospodarowanie tego miejsca 12:38, 26.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%