Zamknij
REKLAMA

Wege dla klimatu. W sobotę uliczna akcja w Lesznie! O co walczą aktywiści? (film)

08:32, 22.07.2021 | lm, fot. viva.org.pl
Skomentuj
REKLAMA

Fundacja Viva! rozpoczyna kolejną serię akcji ulicznych pod nazwą Wege dla klimatu. W sobotę odbędzie się ona w Lesznie.

O co chodzi w tej inicjatywie? To wyjaśniają działacze Vivy:

Przyszłość planety, nasza, kolejnych pokoleń i milionów innych gatunków jest zagrożona. Katastrofa klimatyczna już trwa, a tempo postępujących, negatywnych zmian wymaga podjęcia natychmiastowych działań. Obok energetyki opartej na paliwach kopalnych jednym z głównych winowajców krytycznej sytuacji, w jakiej znajduje się nasza planeta, jest ogromny apetyt ludzkości na mięso oraz przemysłowy chów zwierząt.

Obecnie w ramach współpracy dwóch kampanii Fundacji Viva! - Stopklatka i Zostań Wege prowadzone są nowe działania pod nazwą Wege dla klimatu, które stricte związane są z wpływem chowu przemysłowego na zmiany klimatu i wyboru diety roślinnej jako jednego z remediów będących ratunkiem dla naszej planety. Katastrofa klimatyczna już trwa, a tempo postępujących, negatywnych zmian wymaga podjęcia działań na rzecz klimatu w szerszym zakresie.

Przemysłowy chów zwierząt zużywa ogromne zasoby (grunty, woda), w znaczący sposób przyczynia się do wycinki lasów, emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszcza środowisko i wpływa na zanikanie bioróżnorodności. Ponadto następuje intensyfikacja chowu przemysłowego zwierząt, który już teraz działa na gigantyczną wręcz skalę, co w obecnej sytuacji nie powinno mieć miejsca - mówi Łukasz Musiał‚ koordynator kampanii Stopklatka.

Fundacja Viva! prowadzi akcję Zostań Wege na 30 dni, która ma na celu pokazanie, że zbilansowana dieta roślinna nie jest trudna, a za to różnorodna i smaczna. To co ląduje na naszym talerzu ma znaczenie nie tylko dla zwierząt, naszego zdrowia, ale także dla przyszłości planety. Musimy wymagać nie tylko zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych związanych ze spalaniem paliw kopalnych, transportem i przemysłem, ale także konieczne są systemowe zmiany w produkcji żywności.

- Ludzie powinni zrezygnować lub chociaż ograniczyć konsumpcję, a co za tym idzie produkcję mięsa i produktów odzwierzęcych. Jest to konieczne, aby niwelować negatywny wpływ ludzkiej diety na klimat i środowisko, a także aby zadbać o globalne bezpieczeństwo żywnościowe” - komentuje Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii Zostań Wege.

Przyszłość planety i kolejnych pokoleń zależy od decyzji i działań które podejmiemy dzisiaj. Konieczne są rozwiązania systemowe. Tematu zmian klimatycznych nie można dłużej ignorować, a na barkach rządów i korporacji spoczywa ogromna odpowiedzialność, warto jednak zauważyć, że także nasze codzienne decyzje mają znaczenie.

Akcje uliczne mają charakter edukacyjny. Aktywiści za pomocą plansz prezentujących przyczyny i konsekwencje zmian klimatu objaśniają problem kryzysu klimatycznego.

Akcja w Lesznie odbędzie się, na skrzyżowaniu ul. Słowiańskiej z Kościelną (tuż przy Rynku). Początek o godz. 14. 

 

 

(lm, fot. viva.org.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

MagentaMagenta

7 0

Ja wybieram, co pożeram! 11:57, 22.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PawełPaweł

2 0

Durne lewaki - moj talerz moja sprawa !!!!! 07:09, 23.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolaKarola

2 0

Czy tych pseudo eko-wego-lgbt terrorystow juz zupelnie powalilo ? 07:11, 23.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%