Zamknij

U niektórych pandemia zintensyfikowała istniejące wcześniej problemy. Możesz sobie pomóc, wyślij maila

05:58, 28.11.2021 jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek Aktualizacja: 11:32, 29.11.2021
Skomentuj

Młodzieżowe Centrum Profilaktyki Alternatywa w Lesznie prowadzi poradnię internetową. Może z niej korzystać nie tylko młodzież. Pomocy w niej mogą szukać także rodzice.

- Przesłany do nas mail może być wstępem do rozmowy. Mówimy to do młodzieży, mówimy to do rodziców - podkreśla Helena Strzałkowska, dyrektor MCP Alternatywa, jednocześnie specjalista psychoterapii uzależnień.

Poradnia internetowa jest projektem współfinansowanym przez samorząd województwa wielkopolskiego i miasto Leszno. Korzystać z niej mogą osoby w wieku od 11 do 22 lat oraz rodzice.

- Młody człowiek może do nas wysłać maila, w którym napisze o swoim problemie. Odpowiedź, którą od nas dostanie może być zachętą do dłuższej rozmowy, jeśli tylko będzie jej chciał, lub otrzyma wsparcie i poradę internetową - tłumaczy H. Strzałkowska.  - Poradnia internetowa jest także dla rodziców nastoletnich dzieci, którzy chcą im pomóc, a nie wiedzą jak. 

Działanie poradni wpisuje się w obecną sytuację młodzieży. U niektórych pandemia, a jej skutkiem wielomiesięczna izolacja, zintensyfikowała istniejące wcześniej problemy. To droga do depresji, samookaleczenia, braku wiary w siebie, wycofania. 

- Nie wszyscy młodzi ludzie mają odwagę mówić o swoich problemach, tym bardziej, że okres pandemii spowodował izolację społeczną. Mniejszy kontakt z rówieśnikami spowodował, że niektórzy nie potrafią rozmawiać, nie wchodzą w interakcje, wycofują się - tłumaczy socjoterapeuta Magdalena Mikołajczyk. - Czy pandemie wywołała aż tak duże spustoszenie? Tak, bo w okresie zdalnej nauki głównym środkiem komunikacji był Internet, od którego co niektórzy już przed pandemią byli na granicy uzależnienia, a w czasie pandemii problem się nasilił. Pandemia nasiliła również problemy w relacjach dzieci - rodzice. Tam gdzie była przemoc, ofiara i osoba stosująca przemoc, niekoniecznie fizyczną, niespodziewanie pod jednym dachem spędzały jeszcze więcej czasu. Do tych młodych ludzi też apelujemy, żeby wyszli ze swojej skorupy i powiedzieli nam o swoich problemach. 

Rodzice, którzy mają dobry kontakt z nastolatkami, widząc,  że coś "gryzie" ich dziecko, chcą pomóc, ale ta druga strona nie chce na to pozwolić.

- Niekiedy komuś obcemu łatwiej opowiedzieć o problemie - uważa H. Strzałkowska i zachęca do kontaktu z Poradnią internetową.

 

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

UnknownUnknown

2 0

eee 23:37, 28.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

oo

3 0

po zakończonej sesji rozmów, maile usuwają? 12:27, 29.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Smerf marudaSmerf maruda

3 0

Co wiemy o osobach z poradni internetowej przed którymi mamy się otworzyć? 00:26, 30.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PolakPolak

0 0

Nic...? 08:46, 30.11.2021


talefon!talefon!

2 0

Proszenie o e-mail jest najgorszą formą okazywania pomocy. Tylko telefon. Żadna intytucja nie prosi o pocztę e-mail a tylko o telefon. TELEFON! 08:14, 30.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%