Zamknij
REKLAMA

Po śmierci 84-latka prokuratura sprawdza, czy lekarz spóźnił się z udzieleniem mu pomocy?

14:19, 19.09.2019 | J.W. Fot. archiwum
REKLAMA
Skomentuj

Prokuratura Rejonowa w Lesznie wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 84-letniego mieszkańca miasta, który zmarł na chodniku niedaleko przychodni lekarskiej przy ul. 17 Stycznia. Śledczy będą sprawdzać, czy starszego mężczyznę można było uratować i czy lekarz, który udzielał mu pomocy nie zrobił tego zbyt późno.

O sprawie napisał na początku tygodnia portal leszno.naszemiasto.pl.

Leżącego na chodniku mężczyznę, któremu z głowy sączyła się krew, zauważyło kilka osób, w tym przejeżdżających samochodami. Zatrzymali się, zadzwonili po karetkę, ale też zaczęli szukać lekarza w pobliżu. To, gdzie go znaleźć narzucało się samo, bo kilkanaście metrów dalej, z drugiej strony ulicy, jest przychodnia lekarska. Świadkowie zdarzenia, którzy szukali ratunku dla starszego mężczyzny, twierdzą, że dwukrotnie prosili o pomoc lekarza z przychodni, ale za pierwszym razem nikt tam nie zareagował. Lekarz nie wyszedł z gabinetu, bo przyjmował pacjenta - jak sam stwierdził - nie mógł go zostawić. Dopiero ponowna prośba spowodowała, że z przychodni wyszedł lekarz i zaczął udzielać pomocy 84-latkowi, ale po chwili stwierdził, że mężczyzna nie żyje i wrócił do przychodni.

W prokuratorskim śledztwie zostaną ustaleni i przesłuchani świadkowie zdarzenia. Przesłuchani będą także, ale jako pokrzywdzeni, członkowie rodziny zmarłego.

Śledczy chcą ustalić, czy można mówić o nieudzieleniu przez lekarza pomocy osobie znajdującej się w stanie zagrożenia życia. Chodzi o sytuację, gdy lekarz za pierwszym razem nie zareagował na prośbę osoby, która zwróciła się do niego o udzielenie pomocy  starszemu mężczyźnie.

Na polecenie prokuratury przeprowadzono sekcję zwłok 84-latka, która wykazała, że przyczyną jego śmierci był zawał serca. Teraz, w kontekście wyników sekcji zwłok, śledczy chcą ustalić, czy mężczyzna zmarł od razu, czy też możliwe było uratowanie go, gdyby pomoc ze strony lekarza z przychodni nadeszła szybciej.

- To najistotniejsze w kontekście ewentualnego postawienia zarzutu - mówi Michał Smętkowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. - Wyjaśnienie tej kwestii będzie jednak wymagać opinii zakładu medycyny sądowej.

Śledztwo jest wszczęte z art. 155 Kodeksu karnego, który przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności za nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka. W zależności od dalszych ustaleń kwalifikacja karna może się zmienić  na art. 162 § 1, który stanowi: Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

[ZT]44045[/ZT]

 

(J.W. Fot. archiwum)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

WSkWSk

1 0

Miał mnie gołego zostawić w gabinecie i biec do leżącego człowieka? Wtedy ja bym doniósł na niego do prokuratury. Swoją drogą zamiast biegać bez sensu mogli mu zrobić masaż serca.Za nieudzielenie pomocy grozi 3 lata, a Ci państwo oprócz biegania nie zrobili nic. 17:07, 19.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

do kom 1 do kom 1

1 0

z cała odpowiedzialnością sadzę że niezły z Ciebie "Baran" ! 20:12, 19.09.2019


JaJa

0 0

To prawda pani z warzywniaka była najbliżej i ci co przechodzili też powinni odpowiedzieć a nie dopiero samochód się zatrzymał i szukał pomocy. A winnego lekarza szukaj .parodia
08:49, 20.09.2019


do wskdo wsk

2 0

Żałosny jesteś ubrać się nie potrafisz czy katarku byś dostał ? Domniemana nagość ważniejsza od życia.
Jak Ty byś leżał na tym chodniku pewnie inaczej byś patrzył na całą sytuacje , powinien ten lekarz nagiego wywalić Cię na korytarz i możesz sobie płakać i donosić .... 09:12, 20.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PapoPapo

0 0

Jeżeli to młody 'Baranowski' - Ukarać! 15:48, 20.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone