Zamknij
REKLAMA

Posłowie chcą zmian w wyprzedzaniu. Co dokładnie może się zmienić?

10:00, 18.04.2021 | Źródło: WP Moto / 150cm.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Poselski projekt ustawy zakładający większą minimalną odległość od wyprzedzanego motocyklisty, rowerzysty i kolumny pieszych trafił do Sejmu. Zdaniem wnioskodawców ma to poprawić bezpieczeństwo najbardziej narażonych uczestników ruchu drogowego. 

Aktualne przepisy zakładają zachowanie odległości przynajmniej 1 metra w trakcie manewru wyprzedzania motocyklisty czy rowerzysty. Zachowanie to reguluje 24. artykuł kodeksu drogowego. 

- Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m. - czytamy. 

Obecnie za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kierowcy mandat w wysokości 300 zł.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcieliby to zmienić. Ich zdaniem odległość ta powinna wynosić 1,5 m. Złożyli w tej sprawie już poselski projekt ustawy.

Wpisuje się to w kampanię edukacyjną "150cm" prowadzoną od kilku lat przez stowarzyszenie Zdrowy Rower. Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach, zwiększenie komfortu rowerzystów oraz uświadomienie kierowcom jak ważna jest odległość od wyprzedzanych rowerzystów.

Według badań, na które powołuje się stowarzyszenie aż 62% rowerzystów nie czuje się bezpiecznie na ulicy, a 89% rowerzystów obawia się na drogach niebezpiecznych zachowań ze strony kierowców.

Co istotne przepis poza motocyklistami i rowerzystami miałby objąć także kolumny pieszych. 

Projektem ustawy w najbliższym czasie powinien zająć się Sejm. Czy uzyska akceptację większości i wejdzie w życie tego nie wiadomo. 

(Źródło: WP Moto / 150cm.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

abcabc

2 1

A rowerzyści mają mieć obowiązek korzystania z ścieżki rowerowej, jeśli jest obok. A po drugie obowiązek trzymania się BLISKO krawędzi jezdni, a nie jazda na środku pasa. Za złamanie w/w obowiązków muszą być duże kary, żeby im się odechciało być rowerowymi idiotami. 09:31, 19.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

driverdriver

0 2

Projekt powinien zawierać również zakaz jazdy rowerem, motocyklem i poruszania się kolumny pieszych na podwójnej ciągłej oraz w miejscach objętych zakazem wyprzedzania 15:05, 19.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%