Zamknij

Rząd na wakacje znosi kolejne obostrzenia. "Nasza strategia luzowania obostrzeń się spełnia"

15:59, 10.06.2021 | G.S.
Skomentuj Mateusz Morawiecki. Fot. PAP.
REKLAMA

Rząd łagodzi obostrzenia na wakacje. Od 13 czerwca więcej osób będzie mogło przebywać w kościołach, od 26 czerwca wziąć udział w targach i konferencjach. Wracają dyskoteki. 

Kolejną odsłonę luzowania obostrzeń przedstawili podczas konferencji prasowej w czwartek, 10 czerwca premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.  

Rządzący tłumaczą, że liczba zakażeń maleje, a osób zaszczepionych rośnie. To pozwala na kolejne luzowanie obostrzeń.

- Nasza strategia luzowania obostrzeń się spełnia - przekonuje premier Morawiecki jednak dodaje: Kolejne fazy luzowania nie oznaczają końca pandemii, ale na wakacje dzięki programowi szczepień możemy doprowadzić do dalszego luzowania obostrzeń w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym. 

 - Najważniejsza informacja jest taka, że nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń. Dziś średnia liczba tygodniowa na 100 tys. mieszkańców spadła poniżej jednego. To jest rzeczywiście próg, którego dawno nie obserwowaliśmy

- mówi szef resortu zdrowia.

Zmiany już od najbliższej niedzieli 13 czerwca

 • otwarcie stref gastronomicznych w instytucjach kultury i rozrywki - dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach.
 • kościoły – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Co się zmieni od 26 czerwca?

 • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
 • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
 • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób.
 •  Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
 • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
 • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia. 
 • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. 

Pozostałe zasady - maseczki, dystans i dezynfekcja -  nie ulegają zmianie. 

(G.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

etet

7 1

gada głupoty jakich mało! jeśli słuchali by prawdziwych ekspertów i osób znających się na modelowaniu to już miesiąc temu było po sprawie! ale ciemny lud wpatrzony w ekran tv łyka jak leci. Juz dawno osiągnęliśmy odporność stadną i szczypawki nie mają tu nic do rzeczy....po prostu większość z nas ma to za sobą nawet o tym nie wiedząc. zwyczajnie podoba się im trzymanie ludzi na smyczy i tyle! rozumiem że jeśli maski zostają przez lato to zostają na następny cały rok? maski które zupełnie nic nie daja ale jak chcecie wierzyć to je noście be be be 17:20, 10.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RBRB

2 3

Dyskoteki i imprezy na powietrzu ten sam limit 150 osób? Ktoś tam nie wie jak wygląda dyskoteka😉 21:37, 10.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do kom 1do kom 1

5 2

Sami utrzymali nakaz noszenia maseczek wewnątrz pomieszczeń a wszyscy trzej na konferencji byli bez maseczek!!! Zachowanie skrajnie niewłaściwe, pokazujące, że czują sie ponad prawem, to jest niegodne!
Skandaliczne jest wprowadzenie segregacji ludzi dając większe przywileje osobom zaszczepionym wbrew konstutucji, która gwarantuje wszystkim równość!

Wszyscy powinni się zaszczepić dla zdrowia a nie dla przywilejów.

W Polsce jeszcze niema władzy autorytarnej a tak zachowują się.

Zobaczcie, że będzie jak w Izraelu gdzie nikomu z właścicieli - organizatorów nie chciało się być żandarmem sprawdzającym paszporty cowidowe a potem przegrywać sprawy sądowe za dyskryminację! Tam system paszportów nie wypalił i został zniesiony. Zresztą osoby zaszczepione jak i niezaszczepione nie chciały z nich korzystać i te przybytki świeciły pustami.23:02, 10.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dają nam przykład żedają nam przykład że

3 1

Wszyscy trzej na konferencji byli bez maseczek!!!

Sami utrzymali nakaz noszenia maseczek wewnątrz pomieszczeń. 07:29, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%