Zamknij
REKLAMA

Nawet w Sylwestra bez fajerwerków i petard? Będzie całkowity zakaz?

19:09, 25.07.2021 | .
Skomentuj fot. PAP
REKLAMA

Wycofanie z prywatnego użytku petard hukowych i fajerwerków zakłada projekt ustawy, złożony w Sejmie przez posłów Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o uniknięcie sytuacji, które "narażają zwierzęta na cierpienie, utratę zdrowia lub życia".

Projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt oraz ustawie o materiałach wybuchowych, przeznaczonych do użytku cywilnego wprowadza zakaz używania "wyrobów pirotechnicznych widowiskowych klasy F2 oraz klasy F3", czyli np. petard hukowych i fajerwerków.

Według projektu zakaz używania tych środków nie będzie dotyczył przedsiębiorców i jednostek naukowych. Rada gminy, w myśl projektu, będzie mogła określić 31 grudnia i 1 stycznia jako dni, w których zakaz prywatnego użytku wyrobów pirotechnicznych nie będzie obowiązywał.

- Temat związany z petardami i fajerwerkami istnieje głównie w okolicach Sylwestra. Składamy ten projekt wcześniej licząc na to, że do Sylwestra zdąży być uchwalony. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie sprzedaży fajerwerków i petard osobom prywatnym. Liczymy na to, że dzięki temu będzie mniej fajerwerków i petard hukowych w okresie sylwestrowym - powiedziała szefowa Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej.

Przypomniała, że "petardy odpalane w okolicach Sylwestra powodują duży stres zwierząt, a także wpływają na to, że zwierzęta budzą się z zimowego dnu".

- Ponadto po Sylwestrze bardzo często widać trupy ptaków, które leżą na ulicach - mówi Piekarska.

Piekarska tłumaczy jednak, że chce zostawić możliwość, by fajerwerki mogły być odpalane przez firmy profesjonalne czy np. organizowane przez samorządy.

Posłanka KO wyraziła nadzieje, że ustawa zostanie przyjęta szybko, bo jest mało kontrowersyjna politycznie. Jak zaznaczyła, wielokrotnie problem petard hukowych był podnoszony na posiedzeniach parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt (którego członkiem jest m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński).

- Myślę, że osoby, którym na sercu leży dobro zwierząt na pewno zagłosują za tym projektem - zaznaczyła Piekarska.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


WPDLWPDL

1 0

A co kogo interesują hejterskie wypociny? 08:22, 26.07.2021


asiaasia

1 0

z żoną o polityce gadacie? 08:45, 26.07.2021


KasiaKasia

3 3

No i bardzo dobrze. Ci, którzy nie mają zwierząt to nie mają bladego pojęcia jaki to stres jest dla zwierzaków. Kiedyś tylko strzelało wojsko i było dobrze. A teraz byle chłystki nawet pod nogi ci rzucają petardy. Jestem za. 10:28, 26.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

oddać mieszkańcom nooddać mieszkańcom no

3 1

Ale tu chodzi o to, że prezydent miasta Leszna w 2014 roku zniszczył dotychczasowa wieloletnią tradycję, odebrał mieszkańcom możliwość witania nowego roku, wspólnie, bawiąc się przy muzyce na wolnym powietrzu w noc sylwestrową. Tak niszczy miejską wspólnotę. Pokażcie prezydenta innego miasta, który tak postąpił z mieszkańcami. Leszno miastem niewolników, Leszno miastem poddanych? 11:39, 26.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MagentaMagenta

2 0

Wspólne świętowanie sylwestra na rynku aż tak tworzyło miejską wspólnotę? Popatrz na to jacy ludzie są w stosunku do siebie ogólnie. Jacy sąsiedzi są do siebie. Widzisz wspaniałą wspólnotę miejską? 13:47, 26.07.2021


leszczyniakleszczyniak

3 0

Strzelać w sylwestra o północy . Będę się trzymał tej tradycji. Gdyby były surowsze kary za strzelanie poza 31 grudnia i trzeźwe spojrzenie komu się sprzedaje fajerwerki a nie jak z prawem jazdy,osoby które nie powinny kierować dostają papierek do ręki . Radzę sie zając tym tematem,później wyjedzie taki dureń jeden z drugim ( przykład przejazdów kolejowych,brawurowej jazdy po alkoholu) i myśli że jest Bogiem.Kolejny temat- Samorządy ? Serio?Oni to jakies pokazy laserowe robią,które są do dupy. Gdyby było tak jak kiedyś o północy w jednym lub dwóch miejscach zrobić pokaz i po aferze. A tak kupuje jeden z drugim pirotchnikę,nie mając o tym zielonego pojęcia i zdziwiony że wypadek....Trzecia sprawa GDYBY W RZĄDZIE BYŁO MNIEJ DURNI,TO WSZYSTKO BY DAŁO RADĘ ROZWIĄZAĆ. 21:09, 26.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%