Zamknij
REKLAMA

Bardzo droga wschodnia granica. Wiemy, ile kosztuje jej ochrona

13:00, 25.10.2021 | Źródło: Rzeczpospolita
Skomentuj Dziennik Rzeczpospolita wyliczył ile kosztuje ochrona wschodniej granicy kraju. Fot. PAP
REKLAMA

- My naszej granicy będziemy bronili z całą determinacją. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej, żołnierzom za jej ochronę - pisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Dziennik Rzeczpospolita wyliczył, ile ta ochrona kosztuje. 

Trwa kryzys migracyjny na granicy z Białorusią. Od 2 września w przygranicznym pasie - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. 

Straż Graniczna zatrzymuje coraz więcej osób. Ci, którzy nielegalnie przedostają się na polską stronę są przewożeni na granicę i trafiają ponownie na Białoruś. 

Granic Polski i UE, jak wyliczyła Rzeczpospolita, pilnuje około 14 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy.

- Ponad 400 kilometrów granicy z Białorusią pilnuje 6300 żołnierzy, 1800 policjantów z różnych garnizonów z kraju i 4500 funkcjonariuszy Straży Granicznej plus pogranicznicy z tzw. oddelegowania - informuje Rz.

Znaczna część tych osób została oddelegowana z różnych garnizonów i oddziałów w kraju, a to generuje koszty. Dziennik wyliczył, że koszty ochrony mogą wynosić nawet 7 mln złotych miesięcznie. 

Rzeczpospolita donosi, że "funkcjonariusze są kwaterowani w hotelach, w miejscowościach w pobliżu granicy, z całodziennym wyżywieniem". 

- W zależności od standardu dwuosobowy pokój (ze śniadaniem w cenie) na terenach w pobliżu granicy kosztuje od od 150 do ok. 300 zł za noc. Przyjmując, że jest to 150 zł od osoby, to przy 1600 policjantach (ci z Podlasia nocują u siebie) za dobę daje to 240 tys. zł, a miesięcznie – 7,2 mln złotych - informuje gazeta.

(Źródło: Rzeczpospolita)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

RangerRanger

2 0

Bezpieczeństwo kraju kosztuje.

Ilość żołnierzy na granicy powinna zostać dodatkowo zwiększona.

Bardzo dobrze, że zostaną wybudowane dodatkowe wzmocnienia. 12:39, 26.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SargeSarge

2 0

Zadajmy sobie fundamentalne pytanie - istotne jest ile kosztuje ochrona granicy ojczyzny, czy to, że jest owa granica chroniona?

Mało tego...

Wschodnia granica Polski jest równocześnie wschodnią granicą Unii Europejskiej. Wyliczając, ile kosztuje obrona Polski, wyliczamy także ile kosztuje obrona Unii Europejskiej.

A teraz pytania bonusowe...

Źle, że Polska jest broniona? Źle, że Unia Europejska jest broniona? 13:16, 26.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mm

3 0

a gdyby tak na granicy posadzić snajperów?
ludzie są mądrzy, kilku straci życie to reszta zawróci i poszuka innej drogi 15:24, 26.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%