Zamknij
REKLAMA

Rząd wprowadzi "krajowy rejestr ciąż"? Jest już projekt rozporządzenia

11:50, 24.11.2021 | Źródło: M.O. / NaTemat / Radio Zet
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia chce, by wszystkie ciąże były rejestrowane w Systemie Informacji Medycznej. Wiemy, na czym ma polegać ten pomysł. 

W ostatnich dniach opublikowano projekt rozporządzenia ws. szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej (SIM).

Zmiana ma dotyczyć danych, które w rejestrze będą się pojawiać. Do tej pory pojawiały się tam tylko dane, które pozwalały na identyfikację pacjenta. Teraz, zgodnie z rozporządzenie, pojawiać się tam mają również informacje na temat grupy krwi, alergiach, implantach medycznych, a także... ciąży. 

- Mając na uwadze istotny walor identyfikacyjny ww. danych, zdecydowano się na rozszerzenie tego obowiązku w odniesieniu do wszelkich rodzajów świadczeń zdrowotnych - czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji. 

To właśnie umieszczenia danych na temat ciąży w SIM budzi największe kontrowersje. Pomysł rządowy został już nazwany "rejestrem ciąż".  Politycy opozycji wskazują, że przepisy te mają na celu dalsze ograniczanie dostępu do zabiegów aborcji.

Senator KO Krzysztof Brejza skierował pytania do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie. Chce wiedzieć kto jest inicjatorem zmiany i "jaki jest jej faktyczny cel". Brejza tłumaczy, że dostęp do SIM ma m.in. Prokuratura.

W zamyśle ministerstwa zmiany miałyby ułatwić obieg dokumentacji medycznej, a także ograniczy koszty. 

Projekt czekają teraz konsultacje. Nowelizacja o Systemie Informacji Medycznej miałaby wejść w życie od 1 lipca 2022 r.  

(Źródło: M.O. / NaTemat / Radio Zet)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

ORDNUNG MUSS SEINORDNUNG MUSS SEIN

16 3

Mawiają Niemcy. Czyli coś musi być na rzeczy. A teraz na poważnie. Już w systemie wiązań atomowych panuje porządek, gdyż musi panować, aby otaczający nas świat (w tym także my) mógł funkcjonować. Porządek potrzebny jest w każdym aspekcie istnienia oraz życia.

Jako ludzie - stosujemy porządek, by ułatwić sobie zarówno egzystencję, jak i koegzystencję w węższych i szerszych gronach. Od najmniejszej komórki społecznej, zwanej rodziną, po potężne sojusze jak Unia Europejska czy NATO.

Porządek, usystematyzowanie, katalogowanie, optymalizowanie przy okazji. Niezbędne wręcz, w dzisiejszych czasach. Nic więc dziwnego, że także Ministerstwo Zdrowia chce zoptymalizować porządek w swych dokumentach.

System Informacji Medycznej - jak nazwa wskazuje, jest systemem. Czyli czymś usystematyzowanym. Informacji, czyli zebranej wiedzy. Medycznej, czyli dotyczącej każdego z nas. W tym aspekcie szczególnie musi panować porządek oraz łatwość w dostępie do potrzebnych informacji.

Dlatego w pełni rozumiem i popieram pomysł Ministerstwa Zdrowia. 13:45, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NataliaNatalia

11 3

Odpowiedzenie na pytanie czy sie jest w ciazy trwa sekunde. W czym problem? 14:02, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

brawobrawo

4 3

bardzo dobra inicjatywa 👍👍 15:57, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NataliaNatalia

2 0

Za 2 godziny pierwsze czytanie w sejmie! 16:03, 01.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%