Zamknij
REKLAMA

ABW zatrzymało rosyjskiego szpiega! Ustalenia wręcz szokują!

11.09, 18.08.2022 Źródło: Radio Zet
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Jarosława A., któremu przedstawiono zarzut zgłoszenia gotowości działania na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce. Z ustaleń ABW wynika, że mężczyzna zamierzał przekazać Rosjanom informacje dotyczące obronności i bezpieczeństwa Polski.

O zatrzymaniu poinformował minister koordynator służb specjalnych Stanisław Żaryn. 

W ramach śledztwa uzyskano materiał dowodowy wskazujący na to, że podejrzany oczekiwał uzyskania korzyści majątkowej, a także pomocy w eliminacji osobistych wrogów. Wykorzystując posiadane znajomości, zamierzał przekazać rosyjskiej stronie szerokie spektrum informacji, również ze sfery obronności i bezpieczeństwa państwa.

- Był także gotowy wykonywać inne zlecone przez wywiad zadania na terytorium RP. Podejrzany zdawał sobie sprawę z nielegalnego charakteru podjętych działań, ukierunkowanych na zawiązanie długotrwałej współpracy z rosyjskim wywiadem - czytamy w oficjalnym komunikacie. 

ABW zatrzymało szpiega

Do zatrzymania, jak podaje ABW, doszło już 11 lipca 2022 r. na terenie województwa śląskiego. 

- Funkcjonariusze ABW przeszukali również na terenie województw: opolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego oraz małopolskiego miejsca związane z Jarosławem A. oraz innymi powiązanymi z nim osobami, które zatrzymany zamierzał wykorzystać w pracy na rzecz rosyjskiego wywiadu - podaje Radio Zet. 

Szpiegował na rzecz Rosji. Jakie zarzuty usłyszy?

Prokurator przedstawił Jarosławowi A. zarzut z art. 130 § 3 kk, czyli zgłoszenia gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

- Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia. Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Warszawie zastosował wobec Jarosława A. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy - informują w specjalnym komunikacie Służby Specjalne. 

Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. 

Śledztwo zostało powierzone w całości do prowadzenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Sprawę nadzoruje Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

(Źródło: Radio Zet)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

oloolo

2 1

A TAKIE ŁADNE MA IMIĘ !!! 14:13, 18.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

funkcjomariuszfunkcjomariusz

1 0

a co robi policja ,jak się obudzi to będzie granatowa 15:34, 18.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%