Zamknij

Jest miejsce na nowe osiedle w Lesznie (mapka)

24.05.2021

Jest miejsce na nowe osiedle w Lesznie (mapka)

Radni Leszna uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego sporego terenu na Antoninach. Dzięki temu może tu powstać nowe osiedle domków jednorodzinnych.

Teren ma około 40 hektarów i jest położony między ulicą Antonińską, dawnymi torami kolejowymi, projektowaną drogą, która ma połączyć Rondo Antoniny z ulicą Gronowską oraz Alejami Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W zdecydowanej większości są to grunty rolne należące do osób prywatnych. Ale już wkrótce to może się zmienić, bo przyjmując plan zagospodarowania radni zgodzili się, aby w tym miejscu powstało osiedle mieszkaniowe z zabudową jednorodzinną. Wytyczono tutaj aż 330 działek budowlanych, a szacowana liczba mieszkańców to około 1400 osób. Są też miejsca na usługi, drogi osiedlowe i zieleń.

- Właściciele gruntów brali aktywny udział w przygotowaniu tego planu - mówi Bartosz Adamczak, naczelnik Wydziału Architektury, Planowania Przestrzennego i Budownictwa Urzędu Miasta Leszna.

O budowie nowej drogi łączącej Rondo Antoniny z ulicą Gronowską mówi się w Lesznie od wielu lat. To bardzo potrzebny, alternatywny dojazd do rozbudowującego się wciąż Gronowa. Wciąż jednak brakuje na niego pieniędzy. W tym roku w budżecie Lesznie są fundusze na opracowanie dokumentacji technicznej nowej drogi. Jest już także pomysł, jak ulica ma się nazywać. Jej patronem miałaby zostać biskup Antoni Baraniak, rodzinnie związany z Lesznem.

 


komentarz (4)

GG

22 6

Wszystkie nowe tereny w Lesznie są przeznaczone jedynie pod budownictwo jednorodzinne. Dlaczego w ten sposób hamuje się rozwój budownictwa mieszkaniowego? Przecież to musi być układ urzędniczy. Po prostu komuś zależy na tym aby były drogie mieszkania i w podobnej cenie domy. Taka reklama: "dom w cenie mieszkania" mi się przypomniała.
W innych miastach buduje się bloki (Rawicz, Kościan, Krotoszyn, Śrem, Środa...), a u nas to jednak głównie domki.
Kiedyś np. teren nieco na południe od opisanego planowano pod zabudowę wysoką przeznaczyć, a obecnie według MPZP mają tam być tereny zielone.
19:48, 24.05.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

11 0

Wystarczy pojechać do innego miasta i pomyśleć, że tam gdzie oni mają zabudowę mieszkaniową i bloki my mieli byśmy planowany park. I to park koło parku, który i tak nie powstaje, a to wszystko koło domów jednorodzinnych (z własnymi ogrodami), a mimo to w Lesznie nie jest jakoś bardzo zielono.
19:53, 24.05.2021


rr

10 0

wiekszosc decyzji w tej kadencji smierdzi wałem na kilometr 22:22, 24.05.2021


mieszkanie minusmieszkanie minus

8 5

Wystarczy zapytać o realizację programu mieszknie plus w Lesznie, żeby się zorientować kto ma w czym interes - mieszkańcy w potrzebie pominięci - deweloperzy przytuleni. 12:16, 25.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz