Zamknij

Rośliny, które upiększają ogrody, tarasy i balkony (zdjęcia)

31.05.2021

Rośliny, które upiększają ogrody, tarasy i balkony (zdjęcia)

Trudno wyobrazić sobie współczesne ogrody, balkony, tarasy i pomieszczenia bez pięknie kwitnących wrzośców. Są cenione za łatwość w uprawie i szeroki wachlarz zastosowań. 

Niedawno na polskim rynku pojawiły się wyjątkowo dekoracyjne wrzośce, które są dostępne późnym latem i jesienią w wybranych centrach ogrodniczych. Wyróżniają się wyjątkowymi, intensywnymi kolorami, odpornością na mrozy, a dodatkowo są przyjazne dla pszczół, zwłaszcza w miesiącach od sierpnia do października, kiedy inne rośliny już przekwitają.

W Bawarii, na południu Niemiec, u podnóża Alp Algawskich, od 30 lat gospodarstwo Hiedl zajmuje się szeroką uprawą wrzosów i wrzośców. Jego właścicielem jest Helmut Hiedl, który razem z synami Vincentem i Lorenzem, każdego roku tworzy nowe odmiany, krzyżując wiele gatunków wrzośców z całego świata, którymi szczyci się jego imponująca kolekcja.

- Różnorodność genetyczna wrzośców jest wyjątkowa. Około 4000 gatunków występuje prawie we wszystkich strefach klimatycznych. Poza kilkoma gatunkami na nizinach tropikalnych, większość rośnie na glebach ubogich w składniki odżywcze, na przykład w wysokich partiach naszych Alp - zachwyca się Helmut Hiedl.

Nowa linia wrzośców Heidi's® charakteryzuje się intensywnymi kolorami i ciekawymi wariantami kolorystycznymi, między innymi roślinami dwubarwnymi. Niewielkie, przypominające dzwoneczki kwiaty, na całym pędzie tworzą obfite grona o nasyconych barwach - od białej przez różową, pomarańczową, czerwoną aż do fioletowej. Ogromną zaletą wrzośców Heidi's® jest wyjątkowa trwałość. Producenci dołożyli wszelkich starań, aby ich rośliny były odporne na złe warunki atmosferyczne. Odmiany, które cieszą się popularnością w Polsce to Janosch, Pepe i Fridolin oraz przepiękna, jasnoróżowa Gloria. Jesienią 2021 pojawią się nowe odmiany -  Calimero i Balu

Początkowo, ze względu na ograniczoną produkcję, wrzośce Heidi's® były sprzedawane w centrach ogrodniczych na południu Niemiec, Szwajcarii i Południowym Tyrolu. Ogromne zainteresowanie nową linią sprawiło, że firma rozszerzyła produkcję i teraz są dostępne

Uprawa

Wrzośce lubią stanowisko słoneczne lub półcień, źle znoszą warunki nadmiernego zacienienia. Wrzośce w doniczkach podlewamy umiarkowanie, tak aby nigdy nie stały w wodzie. Ich korzenie są wrażliwe zarówno na przesuszenie, jak i przelanie. Gleba powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra.

 


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz