Zamknij
REKLAMA

W bibliotece w Lesznie otwarto Dział Ukraiński (zdjęcia)

12:53, 30.05.2022 | jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek
Skomentuj
REKLAMA

Książki w języku ukraińskim dla dorosłych, młodzieży i dzieci znalazły swoje miejsce w Dziale Ukraińskim, który uruchomiono w filii numer 2 przy Alejach Jana Pawła II  w Lesznie.

- Dzięki współpracy z prezydentem Leszna udało nam się zgromadzić księgozbiór, który ma 500 nowych woluminów dla dzieci i dorosłych - na otwarciu działu mówił Andrzej Kuźmiński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i dodał, że przed wybuchem wojny bibliotekę odwiedzali obywatele Ukrainy mieszkający w Lesznie. - Pomysł na otwarcie działu chodził więc za nami od dawna. Teraz zapraszamy naszych ukraińskich czytelników na takich samych zasadach jak wszystkich innych wypożyczających. 

Tytuły książek są dostępne na stronie internetowej biblioteki, gdzie można się z nimi zapoznać czy zamówić konkretną książkę.

- Dodam, że rozpoczęliśmy współpracę z biblioteką miasta Lwowa, gdzie są zbierane książki do powiększenia naszego zbioru. Poza tym chcemy zaprosić do nas ukraińskich bibliotekarzy, by współpracować z nimi dla dobra czytelników we Lwowie i u nas.

A. Kuźmiński podkreślił, że otwarcie właśnie tego działu ma dla niego znaczenie, szczególnie, że był na Ukrainie i widział zniszczenia dokonane w trakcie toczącej się wojny.

- Naziści przez "N" bezpardonowo niszczą i prowadzą politykę ludobójstwa na terenie Ukrainy. W tej trudnej chwili chcieliśmy dołożyć małą cegiełkę wsparcia dla ludzi, którzy stali się ofiarami zbrodni. Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymaliśmy pieniądze na integracyjne zajęcia dzieci polskich i ukraińskich. Prowadzimy naukę języka ukraińskiego. Myślę, że ten dział pozwoli nam jeszcze bardziej nawiązać silne więzi z obywatelami Ukrainy, którzy uznali, że Leszno jest dla nich dobrym miejscem do życia.

- Oprócz tej codziennej, doraźnej i koniecznej pomocy mówiliśmy, że chcemy zadbać o element duchowy, a to także zapewnienie książek dla obywateli Ukrainy w ich ojczystym języku - podkreślił wiceprezydent Piotr Jóźwiak. - Wszystkim zaangażowanym w dzisiejsze wydarzenie dziękuję, bo oprócz elementu praktycznego, jest też element symboliczny. 

Dodajmy, że dzisiaj w Internecie swoją premierę ma książka wydana przez Leszno z okazji 100-lecia powrotu miasta do Polski autorstwa Agnieszki Glapiak pod tytułem "Tak powstało Leszno". Jest dostępna także w języku ukraińskim.

[FOTORELACJA]6649[/FOTORELACJA]

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

XzXz

9 13

To super 15:52, 30.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 As As

8 13

Bardzo dobrze 16:53, 30.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

eurokeurok

7 13

Prawidłowo! 17:03, 30.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StephanB.StephanB.

3 4

tego nam brakowało kolega petrula się ucieszył 20:40, 04.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%