50 lat liczy już Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej działające w Lesznie. We wtorek organizacja obchodziła swój jubileusz. Mimo chłodnej i deszczowej pogody na uroczystość przybyło wielu członków i sympatyków stowarzyszenia. Nikt nie szczędził ciepłych słów pod adresem organizacji.
- Widzę tu same przyjazne twarze. Przyjaźń jest ważna nie tylko w naszym życiu osobistym, ale też między państwami, narodami. Wy krzewicie tę przyjaźń - mówił Grzegorz Rusiecki, wiceprezydent Leszna, dodając: - Zawsze będziemy wspierać wasze działania. Cieszymy się, że jesteście z nami. Jesteście dowodem na to, że aktywnym można być w każdym wieku. Waszych przedstawicieli widać na różnych uroczystościach miejskich, choćby pod pomnikami. Chciałbym, aby ludzie młodzi brali z was przykład.
Założycielem Towarzystwa był Władysław Omieczyński, ojciec Witolda - dyrektora Muzeum Okręgowego w Lesznie. W 1963 r. powstało ono jako oddział poznańskiego Towarzystwa, z czasem stając się niezależną organizacją.
- Nasze działania to między innymi spotkania z pisarzami, poetami, ludźmi polityki, dyplomatami. To także wyjazdy na Węgry, na których jest przyjemnie, miło i z których wracamy zdrowsi - mówiła Danuta Poch, prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Lesznie.
Podkreśliła, że oba narody łączą historyczne związki, o których nie powinniśmy zapominać.
Członkowie Towarzystwa nie spotykają się wyłącznie w swoim gronie. Integrują się z całą leszczyńską społecznością. Przez wiele lat organizowali słynne bale. Zapraszają na wystawy, koncerty, prelekcje.
Spotkanie jubileuszowe było okazją, by podziękować za wieloletnie wsparcie i współpracę. Za wszystkie miłe słowa skierowane pod adresem organizacji jej członkowie odwdzięczyli się poczęstunkiem, wystawą i występami. Zaśpiewał chór męski z parafii Św. Jana Chrzciciela w Lesznie, zatańczyła młodzież z Samorządowego Ośrodka Kultury w Święciechowie, a swoje prace prezentował leszczyński malarz - Maciej Piotrowski.
(kor) Fot. E. Baldys
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz