Rusztowania przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej świadczą o tym, że rozpoczęła się termomodernizacja budynku głównego uczelni. Inwestycja jest warta nieco ponad 8 milionów złotych.
Budynek uczelni pochodzi z lat 80. minionego stulecia. Na wszystkich ścianach elewacji, pod szklanymi płytami, jest azbest. Kolejny mankament to około 760 okien. Są nieszczelne, niektóre mają nawet centymetrowe szpary, w konsekwencji uczelnia ma straty w ogrzewaniu. Natomiast w okresie upałów, zbyt duża powierzchnia okien powoduje, że pomieszczenia są za bardzo nagrzane i wentylacja nie jest wydolna. Rośnie emisja gazów cieplarnianych. Przez dużą powierzchnię okien o około 50 proc. są przekraczane normy doświetlenia pomieszczeń.
Uczelnia na termomodernizację otrzymała unijne wsparcie, w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zadanie będzie realizowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dofinansowanie wynosi 85 proc. czyli prawie 5,4 mln złotych. Około 2,6 miliona złotych PWSZ dołoży wspierając się kredytem inwestycyjnym.
W efekcie inwestycji zmniejszy się liczba okien do 393. Poza tym zmieni się elewacja.
Wykonawca już wszedł na plac budowy. Pierwszy etap będzie realizował na ścianach frontowej oraz dwóch bocznych. W drugim etapie - od 20 czerwca do 30 września - rozpoczną się prace na elewacji ściany tylnej, będzie także docieplany dach. W ramach inwestycji zostanie przeprowadzona modernizacja instalacji grzewczej.
Po termomodernizacji budynek PWSZ zyska na estetyce, zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych i zużycie energii o około 30 proc.
Fot. J. Rutecka-Siadek
2 0
W końcu!!!!!
0 0
Super
0 0
Czyli nic się nie zmieni będzie czysto, ale ciągle brzydko...pastelowe i nijako. Taka estetyka betonowej płyty po remoncie. Czy te małomiasteczkowe inwestycje ktoś konsultuje z architektami czy z Panem Czesiem z budowy?
1 0
Redaktorzy to chyba nawet nie wiedzą jak wygląda rusztowanie