Pół roku temu przy pl. Meztiga w Lesznie otwarte zostały Poradnia Psychiatryczna oraz Oddział Psychiatryczny Rehabilitacyjny Dzienny dla dzieci i młodzieży. Z jakimi problemami mierzą się dzieci? Jakie diagnozy stawiają specjaliści? Czy są kolejki?
- W kolejce na diagnozę i objęcie wielospecjalistyczną opieką czeka ponad setka dzieciaków z różnymi trudnościami: z depresją, samookaleczeniami, myślami samobójczymi, lękami i odmiennościami neurorozwojowymi, takimi jak spektrum autyzmu czy ADHD. Kolejka rośnie szybciej, niż jesteśmy w stanie diagnozować - mówi Ewa Dobiała, psychiatra i psychoterapeuta, kierownik placówki.
Przez te pół roku na Oddziale postawiono przeszło 100 diagnoz.
- Około 70 procent dzieci trafiających na Oddział jest w wieku przedszkolnym. W tej grupie wiekowej najczęstszą przyczyną zgłoszenia jest potrzeba diagnostyki w kierunku autyzmu dziecięcego, Zespołu Aspergera czy ADHD. Starsze dzieciaki i młodzież częściej zgłaszają się z problemami związanymi z nastrojem, lękiem czy zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Zdarza się także, że wymagają diagnostyki w kierunku zaburzeń neurorozwojowych, ponieważ wcześniej brakowało w Lesznie miejsc, do których mogliby się zgłosić po taką pomoc i wsparcie.
Po diagnozie, niestety, nie ma cudownej tabletki na przeżywane przez dzieci cierpienia psychiczne czy odmienność neurorozwojową. Ale można im pomóc.
Więcej na ten temat w najnowszej gazecie "ABC".
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz