Zamknij
REKLAMA

Takie rzeczy tylko w Lesznie (zdjęcia)

13:22, 20.07.2019 | jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek
Skomentuj
REKLAMA

Natalia Chuda, Grzegorz Lewandowski i Grzegorz Herman to inicjatorzy stworzenia łąki kwiatowo-zielnej na terenie ROD Leszczynko w Lesznie. W sobotę zorganizowali sadzenie roślin.

Fundacja Za górami, za lasami prowadzi działania, które mają pomóc pszczołom zdobywać pokarm. Na jej stronie można przeczytać, że "niestety nie wszystkie rośliny, które kwitną są przyjazne pszczołom. Dlatego tak ważne jest świadome tworzenie bazy pokarmowej, gdzie te pożyteczne owady znajdą pożywienie niezbędne im do przetrwania i rozwoju. Każdy z nas może podjąć działanie na rzecz pszczół sadząc odpowiednie kwiaty w swoim otoczeniu".

Fundacja prowadzi program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, a jego celem jest posadzenie miliona kwiatów przyjaznych pszczołom. By go osiągnąć potrzebni są pomocnicy, dla nich ogłoszono konkurs, w którym do wygrania były pieniądze na zakup sadzonek. W konkursie udział wzięło ROD Leszczynko z Leszna uzyskując 6400 złotych. Natalia Chuda, Grzegorz Leciejewski i Grzegorz Herman kupili sadzonki m.in. lawendy, wrzosów, macierzanki i dzisiaj sadzili jest na terenie ROD, tuż za świetlicą. Pomagali im inni działkowcy. Każdy kto włączył się w akcję otrzymywał po jednej roślinie.

- Super pomysł - skomentowała Helena Lewandowska.

- Bardzo dobra akcja - potwierdził Patryk Kierych.

- Pomysł jest cudowny i godny naśladowania - uważa prezes Leszczynko Henryk Gawłowski.

O łąkę kwietno-zielną dbać będą inicjatorzy akcji.

Dodajmy, że na minionej sesji z pomysłem tworzenia łąk kwietnych w mieście wystąpiła radna Hanna Kotomska.

- Łąki poprawiają estetykę miasta, wzbogacają miejski ekosystem, oczyszczają powietrze, kumulują wilgoć, dają schronienie pszczołom i innym owadom zapylającym. Nie wymagają nawadniania i koszenia. Do sadzenia łąk można zaprosić mieszkańców i zachęcić ich do wskazywania odpowiednich miejsc.

Prezes MZZ Dariusz Lorych mówi o 5 propozycjach lokalizacji miejskich łąk: przy wiacie edukacyjnej w Parku 1000-lecia, Parku 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, przy ul. Kordeckiego, ul. Jeziorkowskiej oraz ul. Geodetów.

 

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz