Zamknij
REKLAMA

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dostali w kość. Ale o to chodziło (zdjęcia)

18:59, 07.09.2019 | jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek
REKLAMA
Skomentuj

W lasach w okolicach Leszna odbyło się szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dostali w kość, ale o to chodziło.

W szkoleniu uczestniczyło 80 żołnierzy służących w leszczyńskim 125. batalionie lekkiej piechoty z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wcześniej szkolenia były w terenie wodnym. Żołnierze ćwiczyli m.in. przeprawę wodną i podejście do terenu zajętego przez przeciwnika wychodząc z wody. Mieli również szkolenia w terenie miejskim, by mogli przećwiczyć podejścia do budynków czy sprawdzanie pomieszczeń. Sobotnie szkolenie skupiło się ćwiczeniu technik przydatnych w trudnym terenie górskim.

- Zadania są różne, między innymi pokonanie mostu komandosa i tyrolka - wyjaśniał kpt. Marcin Misiak, oficer prasowy 12. Wielkopolskiej Brygady OT. - Ćwiczenia odbywają się co miesiąc, więc te dwa dni szkolenia muszą być intensywne. Żołnierze WOT muszą poczuć czym jest służba wojskowa.

125. batalion tworzy około 300 żołnierzy, a cała 12. Wielkopolska Brygada liczy około 1300.

Sobotnie szkolenie, które odbyło się 7 września przeprowadzili instruktorzy ze Stowarzyszenia Survival Team Leszno.

- Służymy swoim doświadczeniem - mówił prezes stowarzyszenia Dariusz Mitręga. - Przygotowaliśmy cztery stanowiska ćwiczeń, które mogą w przyszłości, w zależności od zadań, przydać się żołnierzom WOT. Nabędą obycia z technikami i sprzętem czy pokonywaniem przeszkód.

- Misją WOT jest pomoc lokalnej społeczności, być zawsze gotowym i zawsze blisko - mówił ppłk Dariusz Wyrzykowski, dowódca 125. batalionu lekkiej piechoty w Lesznie. - Musimy tych młodych ludzi przygotować do działań bojowych i akcji likwidacji skutków powodzi, wichur, do ewakuacji  ludności i sprzętu, do pokonywania terenu trudnego.

D. Wyrzykowski dodał:

- Z każdego da się zrobić żołnierza, ale nie z każdego da się zrobić lidera. Podczas szkoleń właśnie ich szukamy, liderów, którzy są potrzebni podczas sytuacji niebezpiecznych, którzy będą umieli dowodzić w sytuacjach trudnych.

 

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (2)

Mario Mario

1 3

Nadal trzymajcie plebana w wot przecież on jest niezrownowarzo 06:34, 08.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NickNick

0 1

Co to znaczy "niezrownowarzo"? 06:52, 09.09.2019


© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone