Zamknij
REKLAMA

W piątek młodzież w Lesznie organizuje strajk! Zobacz, jakie mają postulaty

07:53, 19.09.2019 | lm, fot. pixabay.com
REKLAMA
Skomentuj

W piątek o godz. 10 w Lesznie i tysiącu innych polskich miast odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Każdy może się to tego protestu przyłączyć!

To ma być największa mobilizacja w historii. Strajk klimatyczny będzie początkiem Globalnego Tygodnia dla Klimatu. 

W Lesznie strajk rozpocznie się o godz. 10 na Rynku. Następnie przejdzie trasą LO nr 1- LO nr 4 - Zespół Szkół Ekonomicznych - ulica Słowiańska - Galeria Manhattan - Galeria Leszno.

A jakimi postulatami występuje młodzież? Są one skierowane do polskiego rządu, dziennikarzy, parlamentu. Oto one:

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

 

(lm, fot. pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

jaja

0 4

O której godzinie? 19?/20 wrz 10:00? 09:49, 19.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

postulat do Waspostulat do Was

18 0

DO MŁODYCH HIPOKRYTÓW.
Strajkujcie w inny sposób. Zacznijcie od najprostszej i od razu skutecznej metody- niczego nie kupujcie szczególnie tak lubionych smartfonów, które żeby wyprodukować należy w Afryce wydobyć w nieludzkich warunkach koltan zawierający tantal. Zastanówcie się przez chwilę ile potrzeba zużyć energii do wyprodukowania a potem do działania urządzeń. To młodzi ludzie najczęściej wymieniają sprzęt elektroniczny na nowy stary wyrzucając. Wszystkie kupowane przez nas wszystkich produkty zanieczyszczają środowisko. 11:49, 19.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LuxLux

9 0

Za robotę niech się wezmą. W tym kraju każdy *%#)!& potrafi strajkować. 14:48, 19.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kriskris

10 0

To niech kochana młodzież nie prosi mamuni o podwożenie pupki autem bo ciężko kilometr do szkoły pojechać.. wczoraj pod ekonomem widziałem jak ekomiłośnicy masowo korkowali ulicę by nie musieć dreptać ekologicznie pieszo... pomijając kwestię że ciuszki od szwaczki nie, ale metka, dynia nie, ale egzotyczne owoce tak.. na Boże Narodzenie zamiast mandarynek buraczki i już będzie eco.. krzyczą a nie wiedzą o co.. 18:02, 19.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kriskris

0 0

Przepraszam za błąd - do szkoły oczywiście ciężko pójść, a nie jechać 18:03, 19.09.2019


UpsUps

9 0

Nie galerie handlowe a Polana Trzech Dębów nastepnie kwartał wyciętego lasu powinien być na waszej trasie. Las wycieteto z powodu masowego porażenia drzew kornikami. Moglibyście pomóc w ponownym sadzeniu lasu. Ten piękny las okalający Leszno w dużej części rośnie z pracy uczniów, waszych poprzedników. Oni nie bali się chwycić za kosztury i w pocie czoła przez wiele dni sadzić drzewa. Pomyśleli o przyszłości, w której wy teraz żyjecie i korzystacie z dorodnego lasu. Wiem las sadzi się wiosną dlatego macie szansę go posadzić w przyszlym roku.
Czekam na akcję sadzenia lasu ponieważ wtedy "nie dacie zabrać sobie przyszłości" zgodnie z hasłem waszego protestu.

Aha, galerie nie powinny być na trasie ponieważ nasuwa się przypuszczenie, że po proteście rozejdziecie sie na zakupy!
Wtedy też "strajk" de facto stanie się legalnymi wagarami, szkodliwymi dla uczniów ponieważ tracą bezefektywnie czas na naukę. Dziwię się, że ktokolwiek wyraził zgodę na taką trasę protestu.19:12, 19.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone