Zamknij

Jest mapa obszaru skażonego wirusem afrykańskiego pomoru świń. Są też restrykcje, których należy przestrzegać!

11:17, 17.11.2019 J.W. Fot. archiwum Aktualizacja: 12:34, 17.11.2019
Skomentuj

Znamy szczegóły rozporządzenia wojewody lubuskiego, nakładającego restrykcje w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń u martwego dzika znalezionego niedaleko Sławy w powiecie wschowskim.

Martwego dzika, którego potrącił samochód, znaleziono 4 listopada przy drodze niedaleko Sławy. Badania laboratoryjne przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym PIB w Puławach wykazały, że zwierzę jest zarażone ASF.

Zakazy i nakazy dotyczą zwłaszcza strefy skażonej ASF. To jedna z trzech stref określonych przez wojewodę i służby weterynaryjne. Ta najbliższa miejscu, gdzie znajdowało się padłe zwierzę, to strefa niebieska - w promieniu 5 km od miejsca znalezienia dzika. Obejmuje częściowo powiaty wschowski i nowosolski.

W promieniu 10 km od miejsca znalezienia dzika wyznaczono drugą strefę - żółtą, ochronną, natomiast w promieniu 36 km trzecią - czerwoną, buforową. To obszary objęte ograniczeniami.

Załącznikiem do rozporządzenia wojewody lubuskiego jest mapka pokazująca obszar skażony ASF (u dzików). Na tym obszarze zakazuje się m.in. przywożenia do gospodarstwa lub wywożenia z gospodarstwa świń bez zgody powiatowych lekarzy weterynarii, wyprowadzania świń z pomieszczeń, w których są przetrzymywane, wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstw utrzymujących świnie tusz dzików, mięsa i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych pochodzących od dzików oraz produktów, pasz, substancji, sprzętu, materiałów, narzędzi i innych przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem choroby. Ponadto wynoszenia i wywożenia świń i materiału biologicznego świń poza ten obszar. Zakazy dotyczą także prowadzenia targów, wystaw, pokazów, konkursów z udziałem świń, odłowu zwierząt łownych, skupu, obrotu i pośrednictwa w tym obrocie świniami pochodzącymi z wyżej wymienionego obszaru oraz wstępu do lasu i czasowo organizowania polowań.

Hodowcom świń nakazuje się m.in. używanie środków biobójczych do dezynfekcji przy wejściach i wyjściach z gospodarstwa, a także przy wejściu i wyjściu do pomieszczeń, w których przetrzymywane są świnie. Należy także zgłaszać powiatowemu lekarzowi weterynarii każdy przypadek padnięcia świni w gospodarstwach położonych na wyżej wymienionym obszarze.

Ponadto należy zgłaszać padłe dziki powiatowym lekarzom weterynarii we Wschowie i Nowej Soli.

Wojewoda nakazał też przeszukiwanie obszaru skażonego pod kątem występowania padłych dzików, odstrzał sanitarny dzików na tym obszarze, dostarczanie przez myśliwych każdego odstrzelonego dzika do miejsca nadzorowanego przez organ Inspekcji Weterynaryjnej, przechowywanie w miejscach nadzorowanych nieprzebadanych tusz dzików.

[ZT]44482[/ZT]

 

(J.W. Fot. archiwum)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%