Zamknij

Nazywano ich bandytami, mieli być zapomniani. Leszno o nich pamięta (zdjęcia)

14:42, 01.03.2020 lm, Fot. L. Matuszewska Aktualizacja: 09:54, 03.03.2020
Skomentuj

W niedzielę przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Lesznie rozpoczął się on mszą świętą w Bazylice Mniejszej. Przed godziną 11 rozpoczęły się uroczystości pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy ul. Poniatowskiego. Odegrano hymn Polski i hejnał Leszna, miejskie szkoły wystawiły poczty sztandarowe, a liczne delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Głos zabrał prezydent Leszna Łukasz Borowiak: 

- Dlaczego tych żołnierzy nazywano wyklętymi? Odpowiedź jest prosta - mimo, że zakończyły się działania wojenne, oni trwali w podziemiu, wierni złożonej przysiędze. Oni nie mieli prawa istnieć w narodowej pamięci, zostali wyklęci i przez system komunistyczny i przez ludzi, którzy ten system tworzyli. W latach 1944-1963 Żołnierze Wyklęci doświadczyli brutalnych represji i zbrodni, a przez całą Polskę ludową byli zniesławiani. Kiedy w 1953 roku rozbito ostatni oddział niepodległościowy, a w 1963 roku zabito ostatniego uczestnika walki zbrojnej, mogło się wydawać, że świadectwo Żołnierzy Wyklętych nie będzie ważnym składnikiem polskich dziejów. 

Prezydent przypomniał słowa poety Zbigniewa Herberta: "Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy".

1 marca 1951 roku w więzieniu w Warszawie zamordowano członków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Data ich stracenia jest teraz Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowionym przez sejm w roku 2011. Prezydent Borowiak wyczytywał nazwiska członków tego oddziału. O godz. 20 zginął pułkownik Łukasz Ciepliński, potem co kilka minut mordowano kolejnych, w sumie było ich siedmiu.

W wolnej Polsce pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest kultywowana, choć jak podkreślał prezydent Leszna, nie brakuje osób, którzy Żołnierzy Wyklętych nazywają bandytami. 

- Leszno pamięta o Żołnierzach Wyklętych - mówił Łukasz Borowiak. W roku 2014 zbudowano im pomnik - pierwszy w Wielkopolsce. W roku 2015 Rada Miejska nazwała jedno z rond Rondem Danuty Siedzikówny, pseudonim Inka, sanitariuszki i łączniczki Żołnierzy Wyklętych. Od kilku lat odbywa się w Lesznie Bieg Tropem Wilczym.

[ZT]45332[/ZT]

- Cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym. Cześć i chwała Bohaterom! - zakończył swoje wystąpienie Łukasz Borowiak. 

Część artystyczną przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lesznie pod kierownictwem Agnieszki Kochańskiej. Mocno wybrzmiała zaśpiewana przez nich pieśń Jacka Kaczmarskiego:

"Co postanowisz, niech się ziści
Niechaj się wola Twoja stanie
Ale zbaw mnie od nienawiści
I ocal mnie od pogardy Panie...

[ZT]45302[/ZT]

 

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Zbrodniarze WyklęciZbrodniarze Wyklęci

5 4

Zbrodniarze przeklęci to ludzie, którzy byli przeciwko Polsce, bo nie mogli pogodzić się z prawdą, że polacy pragną komunizmu. Stalin miał proste i dobre rozwiązanie: kulka w łeb i koniec. Wielu zbrodniarzy z AK kolaborowało z nazistami, namawiając ich na mordowanie żydów. Mało było podczas II Wojny Światowej zbrodni? Zapomnieliście? 18:21, 01.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%