Zamknij
REKLAMA

Przedszkola i szkoły w Lesznie gotowe na przyjęcie dzieci. Wiceprezydent apeluje do rodziców i nauczycieli!

11:13, 22.05.2020 | jrs, Fot. Justyna Rutecka-Siadek
Skomentuj
REKLAMA

W poniedziałek, 25 maja w leszczyńskich przedszkolach i szkołach podstawowych znów pojawią się dzieci, ale co pokazują liczby, nie będzie ich aż tak wiele.

Przygotowania do otwarcia placówek oświatowych poprzedziły narady z dyrektorami placówek oświatowych.

- W poniedziałek przedszkola otwieramy w normalnej formie ich funkcjonowania, oczywiście na ile można tak powiedzieć o sytuacji, w jakiej aktualnie się znajdujemy - zapowiada wiceprezydent Piotr Jóźwiak.

To oznacza, że te placówki będą otwarte w takich godzinach jak przed epidemią. Tylko że od poniedziałku każde dziecko wchodząc do przedszkola będzie miało mierzoną temperaturę. Rodzice nie będą mogli wejść z nim do placówki.

- W grupach będzie mogło być od 12 do 14 dzieci, ale tej liczby na razie nie osiągniemy - zapowiada wiceprezydent. - Przed epidemią, kiedy pod koniec dnia zostawało mało dzieci, zazwyczaj łączono grupy. Teraz tego nie będzie.

Do czwartku rodzice zgłosili chęć posłania do przedszkola 404 dzieci na ponad 2000 leszczyńskich przedszkolaków. Najwięcej maluchów będą miały Przedszkola Miejskiej nr 20 i 8, w obu będzie po ponad 40 dzieci.

- W szkołach podstawowych od poniedziałku rozpoczną się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla klas 1-3, na których będziemy się starać także realizować zajęcia dydaktyczne, w takim zakresie, w jakim pozostałe dzieci będą miały dalej realizowaną naukę zdalną.

Ile dzieci wróci do szkoły?

- Na to pytanie nie mogę dokładnie odpowiedzieć, ponieważ rodzice ciągle składają deklaracje. Na czwartek po południu mieliśmy 162 uczniów. Obecnie najwięcej dzieci zgłosiło się do Szkoły Podstawowej numer 12 - 22 osoby, najmniej do Szkoły Podstawowej numer 3 - 4 osoby. Liczby te mogą się zmienić, bo deklaracje jeszcze ciągle spływają.

Placówki oświatowe otwierają się, ale to oznacza, że trzeba je do tego przygotować. Wojewoda przekazał miastu dwie duże transze środków dezynfekujących, a firma Werner-Kenkel przyłbice dla nauczycieli szkół. Samorząd zamówił rękawiczki i maseczki ochronne w większych ilościach i ozonatory, które mają być w każdym przedszkolu. Szkoły i przedszkola będą wyposażone w termometry.

Czy nauczyciele mieli wykonane testy na koronawirusa?

- Konsultowaliśmy się z ekspertami i osobami zarządzającymi placówkami medycznymi w tej sprawie. Nie jesteśmy w stanie przeprowadzić bardzo kosztownych badań wszystkich nauczycieli i innych pracowników. Z drugiej strony testy, takie jak na przykład w Łodzi, w opinii wielu ekspertów, nie są wiarygodne. Nie dają wprost odpowiedzi czy mamy do czynienia z osobą posiadającą przeciwciała w zakresie Covid 19, czy zakażenia innym wirusem - odpowiada wiceprezydent Piotr Jóźwiak. - Nauczyciele nie będą mieli obligatoryjnie badanej temperatury, ale jeśli tylko będą gorzej się czuli, będą mieli kaszel czy katar, w tych przypadkach apelujemy o odpowiedzialność, o którą prosimy także rodziców. Co więcej, w czasie całego pobytu w szkole zarówno nauczyciele jak i uczniowie będą mieli możliwość zbadania temperatury, gdyby ich stan zdrowia się pogarszał lub gdyby poczuli się źle. Jeśli dzieci będą źle się czuły, apelujemy o nie posyłanie ich na zajęcia.

Gdyby w szkołach i przedszkolach zaczęło przybywać dzieci, czy miasto jest na to przygotowane?

Wiceprezydent zapowiada, że zgłoszenia od rodziców będą przyjmowane do takiego momentu, by nie przekroczyć dopuszczalnych norm.

(jrs, Fot. Justyna Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

kakkak

4 0

wszędzie na około nie odważyli się otworzyć a Leszno oczywiście inne.. oby nie było zaraz drugiego Ślaska.. bo w tym przypadku miasto się nie wypłaci za odszkodowania na ryzyko utraty zdrowia i życia... 19:54, 22.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KtosKtos

0 0

W miejscowości Kąkolewo tez otwarte przedszkole od 25 maja. 11:18, 24.05.2020


lapslaps

4 0

No to nie którzy rodzice się cieszą że będą mogli w końcu odpocząć.. szkoda że takie nastawienia jest.. 19:56, 22.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JulekJulek

0 0

Proszę zauważyć! Centrum miasta Leszna. Dwie kretynki w żółtym Seacie Cordoba (PL65638), przy szczelnie zamkniętych oknach palą beztrosko papierochy, a na tylnej kanapie sina dziewczynka przepisowo zapięta w dziecięcym foteliku. Na takie olewki nie ma mandatów!
02:29, 23.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BazylBazyl

2 0

Szanowni Państwo,
po dokonaniu analizy wiadomości od Państwa dotyczących potrzeb w zakresie zajęć opiekuńczo – wychowawczych i dydaktycznych oraz w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 maja 2020 r. informuję o wznowieniu z dniem 25 maja br. zajęć opiekuńczo – wychowawczych dla dzieci, których rodzice zadeklarowali taką potrzebę. Ze względu na brak możliwości zorganizowania zajęć dydaktycznych dla klas zgodnie z Państwa oczekiwaniami (z uwagi na wytyczne GIS, MZ i MEN), nie jesteśmy w stanie z przestrzeganiem wszystkich wymogów zapewnić dzieciom bezpiecznego pobytu w szkole. Mamy 16 oddziałów klas I – III, a w nich 351 dzieci, w związku z tym wznowienie zajęć dydaktycznych przy możliwościach lokalowych – najwyżej 10 uczniów + opiekun w sali (w przeliczeniu na metry kwadratowe), jest niemożliwe do przeprowadzenia. Jestem w stałym kontakcie z wychowawcami Waszych klas, którzy zapewnili mnie, że realizacja podstawy programowej jest zapewniona, materiał realizowany na bieżąco. Dlatego do końca roku szkolnego, którego zostało już naprawdę niewiele, kontynuujemy nauczanie zdalne.
Dziękuję wszystkim rodzicom, bo zdaję sobie sprawę jakim obciążeniem był i jest dla Was ten czas. Edukacja wczesnoszkolna jest szczególnym etapem szkolnego życia dziecka – radosnym, pełnym chęci, zapału i optymizmu. Ale w pracy zdalnej na pewno etapem wymagającym od Was wyjątkowego wsparcia, pomocy i czasu.
Z wyrazami szacunku panie prezydencie gdzie prawda. Taka wiadomość otrzymałem ze szkoły nr 9 14:35, 23.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a miało być tak pięka miało być tak pięk

0 0

https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-stobno-siodme-koronawirus-w-przedszkolu-placowke-zamknieto,nId,4515539 18:22, 25.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA