Zamknij

Chcą nakręcić film o mieszkańcach leszczyńskiej starówki. Może ktoś jest chętny podzielić się historiami z przeszłości

09:33, 29.06.2020 jrs, Fot. Maciej Nowaczyk Aktualizacja: 10:20, 29.06.2020
Skomentuj
reo

"Niewidzialne Twarze Leszna" to nazwa grupy nieformalnej i projektu na film o mieszkańcach ze starówki.

Realizatorzy projektu uważają, że mieszkańcy zachowują w pamięci ciekawe opowieści, gromadzą przedmioty i zdjęcia, które być może nigdy nie ujrzały "światła dziennego", bo są pochowane w sercach, rodzinnych albumach, skrytkach czy kartonach. Warto to wszystko zachować ratując przed zapomnieniem. I tu w roli głównej mogą wystąpić seniorzy, nie tylko mają wspominać, ale również mogą być narratorami teraźniejszości opowiedzianej w filmie tworzonym przez grupę "Niewidzialne Twarze Leszna". 

Dzięki współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie, grupa nieformalna wzięła udział w konkursie Mikrodotacji Wielkopolska Wiara 2020, którego operatorem jest Centrum PISOP. Na realizację projektu pozyskała 5000 zł., co umożliwi  udokumentowanie wspomnień w materiale filmowym.

Nad realizacją filmu będzie czuwała Fundacja "Sztuka". Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął prezydent Leszna Łukasz Borowiak.

- Liczymy, że trafimy na wiele historii i chcielibyśmy, aby stworzyły one cykl opowieści, a życie podyktuje nam, w jakim kierunku, czy pod jakim hasłem powstaną filmy. Czy kluczem będą ulice, czy może tematy społeczne, a może branże kupieckie? Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czym chcą się podzielić z nami mieszkańcy, dlatego ten projekt jest dla nas tak ciekawy i inspirujący - mówi Beata Grzegorzewska z grupy nieformalnej.

- Będziemy rozmawiać z seniorami, ale dużą nadzieję pokładamy w mieszkańcach, którzy kiedyś, być może podczas spotkania rodzinnego, usłyszeli ciekawą historię i zgłoszą się do nas, aby zaprosić do nagrania wspomnień swoich rodziców, babcie i dziadków - dodaje Zofia Skrzypczak-Czekajło, również z grupy nieformalnej.

Realizatorzy projektu na zgłoszenia czekają do 15 lipca. Swoimi historiami można się podzielić mailowo: [email protected] lub też pod numerem telefonu: 601 673 944 (kontakt do Beaty Grzegorzewskiej).

Premiera filmu jest planowana na początku września.

 

(jrs, Fot. Maciej Nowaczyk )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%