Zamknij
REKLAMA

Chcą nakręcić film o mieszkańcach leszczyńskiej starówki. Może ktoś jest chętny podzielić się historiami z przeszłości

09:33, 29.06.2020 | jrs, Fot. Maciej Nowaczyk
Skomentuj
REKLAMA

"Niewidzialne Twarze Leszna" to nazwa grupy nieformalnej i projektu na film o mieszkańcach ze starówki.

Realizatorzy projektu uważają, że mieszkańcy zachowują w pamięci ciekawe opowieści, gromadzą przedmioty i zdjęcia, które być może nigdy nie ujrzały "światła dziennego", bo są pochowane w sercach, rodzinnych albumach, skrytkach czy kartonach. Warto to wszystko zachować ratując przed zapomnieniem. I tu w roli głównej mogą wystąpić seniorzy, nie tylko mają wspominać, ale również mogą być narratorami teraźniejszości opowiedzianej w filmie tworzonym przez grupę "Niewidzialne Twarze Leszna". 

Dzięki współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie, grupa nieformalna wzięła udział w konkursie Mikrodotacji Wielkopolska Wiara 2020, którego operatorem jest Centrum PISOP. Na realizację projektu pozyskała 5000 zł., co umożliwi  udokumentowanie wspomnień w materiale filmowym.

Nad realizacją filmu będzie czuwała Fundacja "Sztuka". Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął prezydent Leszna Łukasz Borowiak.

- Liczymy, że trafimy na wiele historii i chcielibyśmy, aby stworzyły one cykl opowieści, a życie podyktuje nam, w jakim kierunku, czy pod jakim hasłem powstaną filmy. Czy kluczem będą ulice, czy może tematy społeczne, a może branże kupieckie? Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czym chcą się podzielić z nami mieszkańcy, dlatego ten projekt jest dla nas tak ciekawy i inspirujący - mówi Beata Grzegorzewska z grupy nieformalnej.

- Będziemy rozmawiać z seniorami, ale dużą nadzieję pokładamy w mieszkańcach, którzy kiedyś, być może podczas spotkania rodzinnego, usłyszeli ciekawą historię i zgłoszą się do nas, aby zaprosić do nagrania wspomnień swoich rodziców, babcie i dziadków - dodaje Zofia Skrzypczak-Czekajło, również z grupy nieformalnej.

Realizatorzy projektu na zgłoszenia czekają do 15 lipca. Swoimi historiami można się podzielić mailowo: [email protected] lub też pod numerem telefonu: 601 673 944 (kontakt do Beaty Grzegorzewskiej).

Premiera filmu jest planowana na początku września.

 

(jrs, Fot. Maciej Nowaczyk )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA