Zamknij
REKLAMA

Leithauser jest winny pracownikom niemal milion złotych! Zakład nie działa od maja. I co dalej?

22:51, 10.07.2020 | lm, Fot. L. Matuszewska
Skomentuj
REKLAMA

Wiesław Szczepański, leszczyński poseł Lewicy, podjął się interwencji w sprawie niemieckiej fabryki Leithauser w Lesznie. Szwalnia przestała działać w maju, z dnia na dzień. Dwieście osób zostało bez pracy. 

O tej sprawie pisaliśmy na portalu oraz w gazecie "ABC" kilka razy. Sytuacją zainteresował się poseł Szczepański. W swoim biurze uruchomił darmowe porady prawne dla pracowników firmy, których udzielali Tomasz Kusior i Ewa Panowicz. Wiele osób zdecydowało się pozwać swojego pracodawcę do Sądu Pracy.

Poseł interweniował także w Państwowej Inspekcji Pracy. Pytał, czy PIP kontrolował Leithausera i jakie są wyniki tej kontroli.

Inspektorzy byli w zakładzie, otrzymali dokumenty, o które prosili. Wynika z nich, że Leithauser nie wypłacił pracownikom pensji za kwiecień (powinni ją otrzymać 8 maja) i maj (wypłata 10 czerwca). Jakie to kwoty? W sumie należności za kwiecień - dla 181 pracowników to 504.000 zł, a za maj - dla 189 osób - 467.000 zł. Inspektorzy nakazali wypłatę tych świadczeń i firma zaczęła to robić. 

Jednocześnie PIP napisał także, że niemiecki zakład nie skorzystał z pomocy, jaką oferował polski rząd dla firm dotkniętych kryzysem z powodu pandemii koronawirusa. Nikt też nie może przedsiębiorstwa zmusić do takich działań.

 

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

pipipipi

8 1

niemiecki zakład nie skorzystał z pomocy, bo jej warunkiem było utrzymanie zatrudnienia, proste jak budowa cepa, swoją drogą po co komu garnitury, dziś banki w laptopie, ślubów nikt nie bierze a do komunii w fartuszku 13:12, 10.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz