Zamknij
REKLAMA

Przerwana sesja Rady Miejskiej Leszna. Opozycja wyszła z sali obrad

18:36, 30.07.2020 | lm, Fot. L. Matuszewska
Skomentuj
REKLAMA

Czwartkowa sesja Rady Miejskiej Lesznie nie została dokończona. Podczas debaty nad ostatnim już puntem obrad radni Koalicji Obywatelskiej poprosili o 5 minut przerwy, po czym nie wrócili już na salę. Przewodniczący Tomasz Malepszy musiał przerwać obrady i wyznaczyć dodatkowy termin - na czwartek, 6 sierpnia.

Najważniejszym punktem obrad radnych było wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta. Łukasz Borowiak dostał poparcie od swojego klubu PL 18 oraz PiS. Przeciwni, w obu głosowaniach byli radni Koalicji Obywatelskiej. Klub KO liczy 9 członków, na sesji obecnych było 5.

[ZT]46773[/ZT]

Potem w programie było też kilka innych uchwał, które przeszły bez większych dyskusji. Emocje budziła ostatnia uchwała dotycząca zwiększenia kapitału spółki Lotnisko Leszno sp. z o.o., w której 100 procent udziałów ma samorząd. Teraz do spółki miałby także trafić - jako wkład niefinansowy - grunt, którym ona zarządza. To niemal 21 ha - lotnisko i budynki, które się na nim znajdują. Wyceniono je na 8,2 mln zł. 

Radni KO chcieli odłożyć decyzję o przekazaniu spółce tego aportu, tak aby wszystkie ich wątpliwości zostały wyjaśnione. Zgłaszali je radna Barbara Mroczkowska i radny Jacek Matecki. Pytali, czy wartość nieruchomości została dobrze wyliczona, bo ich zdaniem powinna być wyższa. Mieli obawy, co może stać z tym majątkiem w przeszłości, czy miasto nie straci nad nim kontroli.

Ale wniosek radnego Mateckiego, aby projekt uchwały skierować ponownie do komisji i jeszcze raz nad nim dyskutować, nie uzyskał poparcia większości rady. W tej sytuacji radna KO Adriana Machowiak poprosiła o 5 minut przerwy. Radni wyszli na zewnątrz i tam, na telefonie komórkowym, śledzili przebieg sesji transmitowanej w internecie.

Przewodniczący Tomasz Malepszy poprosił klub KO o powrót na salę. Radni nie przyszli, więc wznowił obrady bez nich. Okazało się jednak, że radnych obecnych na sali jest za mało, aby mogli kontynuować posiedzenie i podejmować uchwały. Radnych PL 18 i PiS było w sumie 10, a wymagane kworum to 12 osób.

W tej sytuacji sesja została przerwana. Jej druga część odbędzie się w czwartek, 6 sierpnia o godz. 14.

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

StachStach

1 1

To część diety oddali, tak? 21:46, 30.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

5 0

Jako mieszkaniec nie zgadzam się na przekazywanie aportu w formie gruntu i nieruchomości. Ich wartość jest zaniżona. W przyszłości sam grunt to będzie perła w koronie. A spółka będzie jej właścicielem. To jest dobro wszystkich mieszkańców, i nie powinno być kolesiostwa w tym zakresie. Dobro to stanowi wartość Miasta (i tak ma zostać) a nie Lotniska. A może warto byłoby zmienić władze tej spółeczki, a może warto by prześledzić roczne sprawozdanie z danymi uzupełniającymi. Jaki udział mają koszty wynagrodzenia w przychodach itd. 23:13, 30.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LMBLMB

3 0

21ha = 210 000m2 x 100zł = 21.000.000zł to chyba trochę zaniżyli biorąc pod uwagę lokalizację przy S i 12 09:32, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz