Zamknij
REKLAMA

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17 zawyły syreny. Pod pomnikami zapłonęły znicze (zdjęcia)

17:34, 01.08.2020 | jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek
Skomentuj
REKLAMA

Dzisiaj, 1 sierpnia przypada rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O tej ważnej dacie pamiętano w Lesznie.

Kwiaty i znicze zostały złożone najpierw pod Pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Mickiewicza.

- Ważna jest pamięć o młodych Polakach, którzy stanęli do zrywu z okupantem niemieckim chcąc wyzwolić Warszawę, ale to było także symboliczne dla całej Polski. Musimy pamiętać o tych ludziach, którzy dzielnie walczyli. Cześć i Chwała Bohaterom - w imieniu prezydenta mówił radny Mariusz Nowacki.

Pamięć o powstańcach uczczono pod pomnikiem, który upamiętnia generała Stefana "Grota" Roweckiego. Tam warty pełnili nie tylko żołnierze, ale także harcerze z 15. Drużyny Harcerskiej Commando.

Znicze zapłonęły również pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy ul. Poniatowskiego oraz Obelisku Armii Krajowej przy ul. Kąkolewskiej.

Dodajmy, że podczas obchodów rocznicy w Warszawie, prezydent Andrzej Duda uhonorował powstańców, m.in. mieszkającą w Lesznie Joannę Kiąca-Fryczkowską, pseudonim „Joasia” z batalionu łączności dowodzenia V Obwodu Mokotów. Otrzymała Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

 

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Jan D.Jan D.

2 0

Decyzja o wybuchu powstania to jest jeden z największych błędów w polskiej historii. Wystarczy pomyśleć o jego skutkach. 05:31, 03.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz