Zamknij
REKLAMA

2000 żonkili posadzono na Polu Nadziei w Lesznie. O kim i o czym będą przypominać? (zdjęcia)

13:28, 15.10.2020 | jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek
Skomentuj
REKLAMA

15 października, w Europejskim Dniu Walki z Rakiem Piersi, na Polu Nadziei u zbiegu ulicy Dąbrowskiego i Alei Jana Pawła II w Lesznie posadzono ponad 2000 żonkili.

Od kilku lat w tym właśnie miejscu spotykają się panie z Leszczyńskiego Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego Amazonka. W tym roku do akcji sadzenia żonkili dołączyła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego oraz pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

- Z jednej strony namawiamy kobiety do profilaktyki, z drugiej strony chcemy zachęcić młodych ludzi do włączania się w wolontariat i pomoc osobom przewlekle chorym na nowotwory. Nie chodzi o dużo, czasami chodzi o gest - mówiła dziennikarzom Mieczysława von Ossowska, prezes leszczyńskich Amazonek.

Pole Nadziei, bo tak nazwano to miejsce, w tym roku zostało obsadzone ponad 2000 cebulkami żonkili.

- Żonkil jest światowym symbolem nadziei - tłumaczyła prezes. - Wyrasta w marcu i kiedy pięknie zakwita jest świadectwem odradzającej się nadziei. Jest również jednym z symboli nas amazonek.

Pole Nadziei z roku na rok ma coraz większą powierzchnię.

- Moim marzeniem jest, by może kiedyś cały ten skwer zrobił się żółty od żonkili.

Nie zabrakło smutnych słów.

- To co stało się przez koronawirusa jest tragedią. Według danych z NFZ o ponad 80 procent zmalała liczba kobiet, które zgłaszały się na badania profilaktyczne. Badania leżą, dlatego musimy robić wszystko, by zachęcić kobiety do ich wykonywania. Rak nie czeka, on się rozwija. Za rok, dwa będziemy mieli masowy wysyp osób z zaawansowanym rakiem piersi - dodała Mieczysława von Ossowska. 

W akcję sadzenia włączyło się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. To firma, która w tym roku świętuje 120-lecie. Z tej okazji pracownicy firmy na czele z prezesem posadzili 120 żonkili.

- Z leszczyńskimi amazonkami współpracujemy od lat - podkreślił prezes MPWiK Rafał Zalesiński. - Pole Nadziei to piękna inicjatywa, a dzisiaj, 15 października jest nasz jubileusz. Z tej okazji wspomagamy tę akcję.

Amazonki wspierał również prezydent Łukasz Borowiak. Teren pod nasadzenia przygotował Miejski Zakład Zieleni.

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

OgrodnikOgrodnik

0 0

Chyba żonkili 🙂🙂🙂🙂 16:12, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA