Zamknij
REKLAMA

Wyrusz na EDK 2021. To będzie Rewolucja Pięknych Ludzi (mapka i zdjęcia)

18:48, 28.02.2021 | lm
Skomentuj
REKLAMA

W piątek, 26 marca z Leszna wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Trasa nocnego przemarszu liczyć będzie 42 km. W kolejnych wydaniach naszej gazety będziemy namawiać czytelników, aby zdecydowali się na udział w tej niezwykłej wyprawie.

Ekstremalne Drogi Krzyżowe odbywają się w Polsce od kilku lat. W Lesznie to będzie jej czwarta edycja. Rok temu, krótko po wybuchu pandemii koronawirusa, większość EDK została odwołanych. Tym razem, wszystko wskazuje na to, że wydarzenia się odbędą, z zachowaniem wytycznych sanitarnych.

Tegoroczna leszczyńska EDK wytyczona została tą samą trasą, co w roku 2019. Uczestnicy wyruszą z Bazyliki Mniejszej po mszy o godz. 20. Gdyby stało się tak, że zaostrzone zostaną restrykcje pandemiczne, to zamiast nabożeństwa będzie jedynie błogosławieństwo na drogę.

EDK prowadzić będzie przez Święciechowę - Krzycko Małe - Krzycko Wielkie - Mórkowo - Klonówiec - Goniembice - Wyciążkowo - Trzebanię do Leszna - do Bazyliki Mniejszej.

W EDK każdy idzie swoim tempem, najczęściej sam lub w małej grupce osób. Tak naprawdę jednak jest to czas, kiedy wszyscy - w samotności - mierzą się z trudami wędrówki. Trasa prowadzi przez pola, lasy, nieużytki. Przez wiele godzin idzie się w nocy, w zupełnej ciemności, oświetlając drogę lampką na czole, czasem brnie się w błocie. Ale warto, naprawdę warto. Bo wtedy najlepiej poznaje się samego siebie.

Na trasie wyznaczone będą stacje drogi krzyżowej, przy których można się zatrzymać i czytać rozważania przygotowane przez organizatorów. Można się modlić, można milczeć. Każdy sam decyduje, jak przeżyję tę niezwykłą wyprawę.

W tym roku hasło EDK w całym kraju brzmi:

"Rewolucja pięknych ludzi. Podejmij wyzwanie EDK i stań się pięknym człowiekiem".

W roku 2019 w Polsce przygotowano aż 986 tras EDK. W drogę wyruszyło wtedy około 95 tysięcy osób. W leszczyńskiej EDK także wzięła udział rekordowa liczba maszerujących - niemal 300. Nie wszyscy doszli do mety, ale dla wszystkich było to wydarzenie wyjątkowe.

- Patronem leszczyńskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej będzie w tym roku Andrzej Bobola, Patron Polski. Tu ukłon w stronę obchodzonej niedawno rocznicy 100-lecia powrotu Leszna do macierzy - mówi Michał Prałat, główny organizator wydarzenia w Lesznie.

Zapisy na EDK już ruszyły. Prowadzone są w internecie na stronie www.edk.org.pl. Ci, którzy się nie zapiszą, a jednak będą chcieli wyruszyć w trasę, mogą po prostu przyjść na start. 

Zdjęcia z EDK w roku 2018 tutaj.

 

(lm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


PawełPaweł

12 13

Teraz wiara w Boga bardzo utożsamiana jest przez niektórych z wiarą w PiS. Ja jestem "katolem" i właśnie dlatego jestem przeciwny PiSowi, który z ambony kościelnej zrobił sobie trybunę partyjną, a to stoi w sprzeczności z naszą wiarą, bo jest chamstwem i bluźnierstwem.
Inna sprawa, że jakby modliło się stu przedstawicieli jakiejkolwiek innej religii (niechrześcijańskiej) to nie przeszkadzało by tak jak jeden modlący się "głupi katol". 20:23, 28.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Polak Polak

1 0

Co to znaczy katol.??? Katolik się mówi a jak matka nie wychowała cie skutecznie to do szkoły po naukę wypowiedzi 19:56, 02.03.2021


AneczkaAneczka

14 0

Wiara w Boga jest indywidualną sprawą każdego człowieka. 20:51, 28.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%