Zamknij

Złota Rączka nie tylko dla seniorów. Z pomocy fachowca mogą skorzystać także...

09:52, 06.04.2021 lm, Fot. pixabay.com Aktualizacja: 12:56, 07.04.2021
Skomentuj

Zmieniły się zasady korzystania z tak zwanej Złotej Rączki, czyli specjalisty od drobnych domowych napraw. Usługę, finansowaną przez samorząd Leszna, mogą teraz zamawiać nie tylko seniorzy 65+, ale także osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Inne są również kryteria dochodowe osób starających się o pomoc fachowca.

Złota Rączka to inicjatywa Leszczyńskiej Rady Seniorów. Usługa została uruchomiona w roku 2019. Zainteresowanie nią nie jest jednak zbyt duże. Fachowiec wykonał do tej pory nieco ponad dwadzieścia napraw w domach seniorów. W ubiegłym roku, z powodu pandemii, świadczenia zostały na kilka miesięcy całkowicie zawieszone.

Teraz zapadła decyzja, aby Złotą Rączką objąć nie tylko seniorów powyżej 65. roku życia - mieszkających samotnie lub w parze, chorych, ale także osoby niepełnosprawne -  legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. W każdym przypadku mieszkańcy Leszna chcący skorzystać z pomocy fachowca muszą się wykazać odpowiednimi dochodami. To kryterium zostało zwiększone po to, aby usługami objąć więcej osób.

Samotny senior lub niepełnosprawny może skorzystać ze Złotej Rączki jeśli jego dochód miesięczny nie przekracza 2500 zł netto. W przypadku dwóch osób mieszkających w jednym gospodarstwie domowym wymagany dochód to 2000 zł netto na osobę.

Zainteresowani skorzystaniem ze Złotej Rączki powinni się zgłaszać do Zespołu ds. programów i organizacji pozarządowych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, który mieści się przy ul. Narutowicza 73/1. Tam wypełnią Kartę Zgłoszenia do programu, a potem w razie awarii będą dzwonić do Małgorzaty Nawrocik, tel. 661 213 131, która ustali szczegóły wizyty specjalisty w domu zainteresowanych.

Kto wykonuje takie usługi?

- Od września ubiegłego roku pomoc w zakresie Złotej Rączki świadczy Spółdzielnia Socjalna Kuba Bart - mówi Donata Majchrzak-Popławska, dyrektor MOPR w Lesznie.   

Katalog usług, jakie wykonuje fachowiec jest szeroki: regulacja drzwi, regulacja okien, wymiana uszczelki w kranie, montaż spłuczki WC, montaż deski WC, regulacja spłuczki WC, wymiana spłuczki WC, odpowietrzenie kaloryfera, udrożnienie odpływów, wymiana syfonu, uszczelnienie syfonu, montaż zamka w drzwiach, wymiana zamka w drzwiach, montaż klamki w drzwiach, wymiana klamki w drzwiach, wymiana żarówki, montaż gniazdka elektrycznego, montaż kontaktu elektrycznego, montaż lampy, montaż karniszy, montaż obrazów, montaż luster, montaż uchwytów, montaż półek, itp, podłączenie pralki, podłączenie zmywarki, naprawa zawiasów drzwi, wymiana zawiasów drzwi, naprawa zawiasów drzwiczek szaf, wymiana zawiasów drzwiczek szaf, wymiana uszczelek w przeciekających kranach, wymiana pokręteł baterii, słuchawek prysznicowych, inne drobne czynności naprawcze i montażowe, które zostaną zaakceptowane przez pracownika wykonującego te usługi.

 

 

(lm, Fot. pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

cvghbcvghb

0 0

Pomysł bardzo dobry, że Kuba Bart ale nie jest nic napisane na temat odpłatności. Powinno być tak, że senior z Leszna wypełnia Kartę zgłoszenia, okazuje legitymację emeryta i płaci za usługę (umawia się co do odpłatności z Kuba Bart). Kto chce skorzystać z dofinansowania, oświadcza dochody w MOPR i następuje standardowa ścieżka korzystania z jednorazowej pomocy (dokumenty, wywiad itd.). Są seniorzy chcący skorzystać z tego rodzaju odpłatnej pomocy, zapłacą, ale nie spełniają kryteriów a o tego typu fachowców jest trudno. Jak to jest w innych miastach, w innych krajach (urzędnicy wyjeżdżają do innych miast i za granicę, np. Barcelona)? 11:06, 06.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%