Zamknij
REKLAMA

Samorząd Leszna nie będzie finansował in vitro. Nie dołączy do programu marszałka

17:12, 13.04.2021 | lm, Fot. pixabay
Skomentuj
REKLAMA

Samorząd wojewódzki przeznaczył milion złotych na dofinansowanie zabiegów in vitro dla par z Wielkopolski, które bezskutecznie starają się o potomstwo. Miasto Leszno do tego programu nie dołączy, bo w budżecie nie ma na to pieniędzy. Radni Koalicji Obywatelskiej zapowiadają, że będą walczyć choćby o 50.000 zł.

Program przygotowany przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu cieszy się ogromnym powodzeniem. Wnioski o dofinansowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego składały do marszałka pary z całej Wielkopolski. Jeśli przejdą procedurę kwalifikacji i spełnią wszystkie warunki, to wtedy trafiają do jednej z dwóch placówek medycznych w Poznaniu, która na zlecenie samorządu prowadzi program.

- Ten milion złotych już się rozszedł, tak duże było zainteresowanie - mówi Adriana Machowiak, radna Leszna z Koalicji Obywatelskiej.

Urząd Marszałkowski chce w drugim półroczu program wznowić i dlatego zapytał samorządy z Wielkopolski, czy chciałaby do niego dołączyć. W jaki sposób? Przekazać pieniądze na zabiegi dla swoich mieszkańców i skorzystać z procedur już wypracowanych przez urzędników marszałka. I takie zapytanie trafiło też do prezydenta Leszna. Łukasz Borowiak odpowiedział pisemnie, że Leszno nie jest zainteresowane programem, bo w budżecie miasta na rok 2021 nie ma taki wydatek pieniędzy. Czy będą w roku 2022? To zależy od radnych.

Zapytanie z Urzędu Marszałkowskiego trafiło na wtorkowe posiedzenie Komisji Spraw Społecznych. Kiedy jej przewodnicząca Stefania Ratajczak referowała radnym to pismo, radni nie wiedzieli jeszcze, że z magistratu do marszałka poszła odpowiedź odmowna. To ujawnił prezydent dopiero po wystąpieniu przewodniczącej. Radna Ratajczak zwracała z kolei uwagę, że zapytanie z Poznania dotarło do urzędu w Lesznie 8 marca, ale do komisji dopiero 7 kwietnia.

- To była moja dobra wola, że je państwu pokazałem - mówił prezydent i tłumaczył, że zapytanie nie było kierowane do radnych. Łukasz Borowiak mówił także o tym, że Urząd Marszałkowski nie przedstawił szczegółowych danych dotyczących tego programu. Nie wiadomo na przykład, czy wśród par, które się do niego zakwalifikowały są mieszkańcy Leszna. - Żeby nie było tak, że z pieniędzy Leszna skorzysta para z powiatu - mówił. 

Zdaniem kilku radnych problem in vitro jest tak istotny, że powinien być omawiany na specjalnej komisji, z udziałem przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego, a nie tylko przy okazji posiedzenia, które dotyczyło głównie szczepień przeciwko koronawirusowi.

- Za mało mamy wiedzy na ten temat, a środki miasta musimy oglądać z każdej strony, zanim je wydamy - tłumaczył radny Adam Kośmider z PiS. Zgłaszał też wątpliwości co do samej metody in vitro.

- Bezpłodność to choroba nieuleczalna i cywilizacyjna - odpowiadał radnemu lekarz i radny KO Jacek Adamczak. - Rządowe 500+ to prokreacyjne fiasko - dodawał, dlatego jego zdaniem miasto powinno poważnie rozważyć dołączenie do programu in vitro przygotowanego przez marszałka. 

Radna KO Adriana Machowiak zapowiedziała, że klub KO będzie się starał o pieniądze na in vitro jeszcze z tegorocznego budżetu miasta. - Niech to będzie chociaż 50.000 złotych na początek - mówiła.

[ZT]48883[/ZT]

[ZT]48837[/ZT]

 

 

 

 

 

(lm, Fot. pixabay)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (12)

MarianMarian

5 13

Koszmarów myślowych Radnego K ciąg dalszy.Pomoxvie Państwo Radni otylym. 18:20, 13.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlekOlek

10 12

Rzygać się chce jak się patrzy na tą pomylona Radę Miejską. Kłócą się i dyskutują nad głupotami a nie nad merytorycznymi i potrzebnymi rzeczami. Kośmider ma za małą wiedzę??? Bo ten temat go nie dotknął. To niech się dowie. Całe kierownictwo Leszna jest do d... Niech wszyscy idą do lasu, biegać. Tam rozwiążą wszystkie tematy. 19:47, 13.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jestem na niejestem na nie

7 10

Proszę zauważyć: mieszkańcy Leszna są objęci dofinansowaniem przez samorząd wojewódzki. Jeszcze nie jest rozstrzygnięte, kto skorzysta, bo jest etap rozpatrywania wniosków. Ile par z Leszna złożyło wniosek do samorządu województwa? Jakie jest zapotrzebowanie mieszkańców Leszna? Żadnych danych? Parę dni temu tutaj na portalu, w tej sprawie, była planowana kwota 300 000 złotych z budżetu Leszna. Co to znaczy choćby 50 000 złotych? Dla ilu par, kogo konkretnie? Dla kogo rozszedł się milion? Gdzie jest jakieś info? Ja się nie zgadzam na jakąkolwiek złotówkę wprost pieniędzy mieszkańców Leszna. 20:14, 13.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObywatelObywatel

19 13

I bardzo dobrze. Przynajmniej lewactwo nie będzie się rozmnazac za moje pieniądze z podatków. 21:27, 13.04.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

KOKO

7 10

Hej obywatel ty to chyba gówna się na jadłeś. Za jakie twoje? Niepłodność to choroba. W normalnym kraju to się pomaga, a nie jak w pislandii ma się takiego obywatela w czterech tylnich literach. Tylko każą się modlić by zajść w ciążę. Więc przemysł swoją głupotę może coś ci pomoże jeszcze. 22:23, 13.04.2021


Leszno Leszno

2 1

Obywatel albo boisz się żeby tobie nie brakło na 500plus albo puknij się w ten pusty łep i dwa raz zastanów się co piszesz takim parą trzeba pomuc to jest leczenie a nie wydawanie patologi albo sponsorować żużlu 04:45, 15.04.2021


avesatanavesatan

0 0

prawacki imbecyl 15:55, 19.04.2021


CoviCovi

8 12

Tragedia.. Zamiast pomoc im to nic nie dają.. 23:29, 13.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leszczyniak Leszczyniak

8 2

Choć jestem kibicem, to może raz dacie ciut mniej na sport, a zainwestujecie w przyszłość miasta.... Ogarnijcie się.... 06:03, 14.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


MarekMarek

2 1

***** *** 09:35, 15.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

666666

0 0

Katole wymrą bo się nie będą szczepić..też dobrze 15:53, 19.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%