Zamknij
REKLAMA

W okolicy Trzebani będą odstrzały dzików. Pierwszy już za kilka dni

10:30, 20.11.2021 | J.W. Fot. Pixabay
Skomentuj
REKLAMA

Od listopada do stycznia w okolicy Trzebani odbędą się trzy odstrzały dzików. To akcja o nazwie „ogólnokrajowy skoordynowany odstrzał dzików połączony z poszukiwaniem padłych dzików lub ich szczątków w ramach polowań zbiorowych”.

Celem takiej akcji jest nie tylko spełnienie postulatów rolników o rozrzedzenie populacji dzików, ale również współpraca w celu zwalczania wirusa ASF.

Z tego powodu od 1 listopada do 31 stycznia 2022 roku w każdym obwodzie łowieckim mają odbyć się co najmniej dwa polowania zbiorowe, podczas których zarządcy i dzierżawcy obwodów łowieckich będą prowadzić odstrzał dzików. W przypadku polowań zbiorowych na zwierzynę drobną zarządcy lub dzierżawcy obwodów łowieckich zobowiązani są powiększyć plan polowań o odstrzał dzików.

Jednocześnie podczas polowań ich uczestnicy zobowiązani są do monitorowania terenu pod kątem odnajdywania padłych dzików lub ich szczątków. W przypadku ich odnalezienia muszą niezwłocznie powiadomić o tym fakcie prowadzącego polowanie, który zobowiązany jest do natychmiastowego przekazania informacji do powiatowego lekarza weterynarii. Ponadto po zakończeniu polowania powinien przygotować raport o przebiegu odstrzału dzików i poszukiwaniu padłych sztuk lub ich szczątków.

W celu usprawnienia procesu raportowania łowczy okręgowy w każdym powiecie wyznacza osobę odpowiedzialną za zbieranie danych dotyczących skoordynowanych odstrzałów dzików połączonych z poszukiwaniem padłych sztuk lub ich szczątków w ramach wszystkich odbywających się w danym powiecie polowań zbiorowych.

Za każdą tuszę odstrzelonego dzika ma być wypłacane 500 zł (niezależnie od wagi, płci i wieku i rodzaju odstrzału), a należność ma być wypłacana po połowie dzierżawcy lub zarządy obwodu łowieckiego oraz myśliwemu dokonującemu odstrzału.

ASF jest coraz większym problemem dotykającym rolników. W powiecie leszczyńskim afrykański pomór świń wykrywano kilka razy u padłych dzików, ale ta choroba atakowała także świnie, jak choćby niedawno w Tworzankach. Od tego czasu w promieniu 3 km od ogniska zarazy wyznaczono obszar zapowietrzony, natomiast w promieniu 10 km obszar zagrożony.

Obostrzenia sanitarne związane z ASF dotyczą jednak nie tylko powiatu leszczyńskiego, ale także rawickiego i gostyńskiego, gdzie również w ostatnim czasie wykryto ASF u świń.

Polowania zbiorowe mające zakończyć się jak największym odstrzałem dzików w lasach w okolicach Trzebani (na terenie obwodu łowieckiego 439) zaplanowano 27 listopada, 4 grudnia i 22 stycznia – we wszystkich tych terminach w godz. 8-16. Odstrzał przeprowadzą członkowie Wojskowego Koła Łowieckiego nr 464 Oręż z siedzibą we Wrocławiu.

 

(J.W. Fot. Pixabay)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

popierampopieram

5 0

Przez pomyłkę minus. Miał być plus. Popieram. 08:50, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CCCCCC

4 0

Sto do jednego ze dojdzie do wypadku,te stare komuchy zony w domu nie poznaje😥 21:08, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%