Zamknij

W Lesznie był obóz rzymski! Teraz zajmą się nim radni

14:50, 01.02.2022 Aktualizacja: 08:47, 11.02.2022
Skomentuj

W przyszłym tygodniu radni z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej Leszna zajmą się pismem jednego z obywateli, który oskarża władze miasta o bierność. W roku 2013 napisał do ówczesnego prezydenta Tomasz Malepszego i sekretarza miasta Macieja Dziamskiego o obozie rzymskim, który miał stacjonować w Lesznie około 180 roku naszej ery. Prosił, aby w miejscu, gdzie rozbiła się starożytna armia przeprowadzić wykopaliska. I co? Nic. Cisza. Samorząd nie podjął tematu i teraz będzie się z tego musiał tłumaczyć. 

Skargę do radnych skierował Adam Fularz, dziennikarz zajmujący się starożytnością. Jego zdaniem są dowody na to, że w Lesznie był obóz rzymski złożony z 822 żołnierzy. Dowodził nimi legat M. Valesius Maximianus. 

Pan Adam 9 lat temu skierował pismo do prezydenta i sekretarza Leszna. Zalecał ponowne badania archeologiczne na wskazanym terenie i wykorzystanie pobytu legionistów jako atrakcji turystycznej miasta. Takich działań jednak nie podjęto. Dziennikarz wymienił tylko kilka e-maili z archeologiem Łukaszem Lisieckim i na tym się skończyło. Z korespondencji wynika, że sprawą miał się zainteresować ówczesny poseł, a od roku 2014 prezydent Leszna Łukasz Borowiak. 

W każdym razie temat umarł. Teraz Adam Fularz chce wyjaśnień dlaczego? Jak tłumaczy, odkrycie obozu opisywała przedwojenna prasa naukowa, a w atlasie geograficznym antycznym są podane współrzędne geograficzne stacjonowania armii z dokładnością do 10 km. 

Rzymski legionista jest czczony w Rydzynie. To święty Jukundus, którego szczątki spoczywają w rydzyńskim kościele. Jukundus zginął za wiarę, bo nie chciał uznać cesarza za swojego Boga. Jego Bogiem był Jezus. Został za to ścięty, a jego ciało, jako męczennika, spoczęło w rzymskich katakumbach. W roku 1777 August Sułkowski przywiózł kości legionisty do Rydzyny. Dostał je od papieża, aby czuwały nad miastem. Jukundus spoczął w ołtarzu głównym kościoła. I jest tam do tej pory, w charakterystycznej rzymskiej zbroi.

Kilka lat temu przy parafii św. Stanisława w Rydzynie powstało Rydzyńskie Stowarzyszenie Jukundus, które postanowiło przypomnieć postać świętego, ale też robić różne rzeczy dla lokalnej, parafialnej społeczności. Organizuje m.in. Święto Jukundusa. Wydarzenie z roku 2018 możecie oglądać tutaj. 

Posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji odbędzie się 9 lutego o godz. 15.

Na zdjęciu głównym: Święto Jukundusa w Rydzynie.

(lm, fot. Archiwum J. Rutecka-Siadek i L. Matuszewska )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(10)

??

4 1

A gdzie dokładnie ten obóz był? Gdzie miałyby być te wykopaliska?

17:55, 01.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

vvvvvvvv

2 0

Szkoda, że tego posiedzenienia nie będzie można oglądać zdalnie. Powinno być tak samo, jak podczas sesji czyli kto chce, idzie na Karasia, kto chce - śledzi obrady zdalnie.

20:49, 01.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

petycjepetycje

2 0

Na tym samym posiedzeniu będzie obradowanie w sprawie innej petycji - nadanie nazw rond. Znów wyścigi nazewnicze? Co tym razem? Martyrologia czy kościół katolicki? (na: leszno.esesja.pl)

20:52, 01.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dlaczego?dlaczego?

1 0

18 stycznia br. było obradowanie komisji w sprawie jeszcze innej petycji. Dlaczego z ogłoszenia o zwołaniu komisji nie wiemy - jakiej petycji dotyczyło czyli w jakiej sprawie?

20:55, 01.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bmjbmj

1 0

12 stycznia br. było posiedzenie tej samej komisji w sprawie utworzenia grupy wsparcia dla mężczyzn. Znów nic nie wiemy. Dlaczego dziennikarze nie są obecni? Dlaczego nikt nas w szczegółach nie informuje, np. radni?

21:02, 01.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cxvzdcxvzd

1 0

22 grudnia ub.r. była rozpoznawana skarga dotycząca braku dostępu do załącznika do uchwały Nr XXXIX/527/2021 Rady Miejskiej Leszna oraz braku ujawnienia danych dotyczących aktu w usłudze przeglądania w Ewidencji Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych. Jakie było rozpoznawanie tej sprawy podczas posiedzenia tej komisji d.s. skarg i co dokładnie chodziło? Kolejna sprawa, która powinna ujrzeć światło dzienne ale nie od strony, mającej się często za nieomylną, rady miasta a od strony mieszkańców.

21:10, 01.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

odnośnie kom. cxvzdodnośnie kom. cxvzd

1 0

Skarga została uznana za bezzasadną. Zwracam uwagę na jedną rzecz: w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Miasta Leszna nie widać - rozpoczynając dostęp do BIP - jakie nowe informacje pojawiły się w BIP. To nie my powinniśmy mieć obowiązek stale śledzić, co, w którym zakamarku BIP pojawiło się nowego ale to Urząd Miasta Leszna powinien umożliwić nam bieżącą tego kontrolę, orientację i możliwość takiego dostępu. Na wejściu do BIP powinno pojawić się: Nowe informacje a tam artykuł, Data, Tytuł i Szczegóły. Tak jest w BIP Urzędu Miasta Włocławek. Tak wygląda przyjazny urząd, tak wygląda przyjazne miasto. https://bip.um.wlocl.pl
Nic tam nie umknie mieszkańcom. Odwrotnie niż w Lesznie.

Rada Miasta Leszna tak tłumaczy: informacja o podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu, została ogłoszona w lokalnej prasie (Gazeta ABC z dnia 14 lipca 2021 roku, Nr 28(3065), obwieszczona na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu oraz zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Leszna. W ogłoszeniu oraz obwieszczeniu podana została informacja o formie i terminie składania wniosków do omawianego projektu planu (termin składania wniosków: 14 lipca 2021 –16 sierpnia 2021 roku).

Co to znaczy "zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Leszna.”
Konkretnie w którym miejscu?

„W ogłoszeniu oraz obwieszczeniu podana została informacja… "
W jakim ogłoszeniu BIP oraz w jakim obwieszczeniu BIP? Konkretnie w którym miejscu?




21:35, 01.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bnhjibnhji

1 0

Kiedyś były opracowania na temat dostępu do danych publicznych, wzory z państw skandynawskich. To nie my powinniśmy szukać dostępu do danych publicznych Miasta Leszna ale, jak to ujęto, my, mieszkańcy, powinniśmy się o te dane potykać, te dane powinno się nam udostępniać, chcemy, czy nie chcemy. Tego w Lesznie nie ma. To jest zasadnicza różnica w podejściu, na niekorzyść Urzędu Miasta Leszna.

21:41, 01.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dlaczego?dlaczego?

1 0

Dlaczego protokoły z posiedzeń komisji Rady Miasta nie są dostępne w internecie?

09:20, 02.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lollol

0 0

"Teraz Adam Fularz chce wyjaśnień dlaczego? " Nie wiem, chce?

15:52, 08.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%