Dany obóz jeniecki i obóz pracy na Gronowie został upamiętniony tablicami. Zamontowano je na fragmencie muru, który kiedyś okalał to miejsce.
Obóz przy obecnej ulicy Myśliwskiej w Gronowie powstał w roku 1940. Budowali go robotnicy niemieccy oraz z Gronowa i Leszna. Miał służyć pracownikom zatrudnionym przy budowie zakładu amunicji w Gronówku. Potem służył jeńcom wojennym i oficerom z kilku krajów Europy, których więzili tutaj Niemcy. Szacuje się, że w tym czasie w obozie z powodu trudnych warunków i głodu zmarło około 300 osób pochowanych na tym terenie.
Na początku roku 1945 Niemcy wyprowadzili z Gronowa wszystkich jeńców. Obóz służył potem za miejsce przetrzymywania więźniów niemieckich oraz Polaków, którzy z Niemcami współpracowali. W ostatnim czasie jego działalności były tu kobiety - Polki - skazane za pospolite przestępstwa.
Przez wiele lat w obiektach dawnego obozu działała ferma drobiu. Kilkanaście lat temu miasto sprzedało nieruchomość, na której jest już i wciąż się rozbudowuje duże osiedle mieszkaniowe. Po obozie pozostało tylko kilka metrów muru w czerwonej cegły.
Niedawno na murze zawieszono tablicę z napisem Obóz Jeniecki 1940-1945. Z drugiej strony na większej tablicy spisano historię tego miejsca. Kilkanaście cegieł zastąpiono ceramicznymi płytkami z nazwami państw, z jakich pochodzili więźniowie - to m.in.: Polska, Norwegia, Niemcy, Rosja, Holandia.
Warto odwiedzić teraz to miejsce. Więcej piszemy o tym w najnowszym wydaniu "ABC".
[FOTORELACJA]6589[/FOTORELACJA]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz