W środę, 14 września ruszyło głosownie na Budżet Obywatelski Leszna 2023. Wybrać można tylko jeden z 23 projektów. Głosowanie potrwa do 28 września.
Do BO Leszna 2023 mieszkańcy zgłosili 30 projektów. Jeden został wycofany przez wnioskodawcę, a 6 decyzją komisji zostało odrzuconych.
Do głosowania dopuszczono 23 wnioski. Głosowanie ruszyło 14 września i potrwa 2 tygodnie. Szansę ma realizację mają wnioski z największą liczbą głosów. Przypomnijmy, że BO Leszna 2023 to kwota ok. 2,6 mln zł.
Zobaczcie projekty dopuszczone do głosowania:
PROJEKT NR 1
Zielone skwery sąsiedzkie
Mały projekt
Chodzi o wprowadzenie pięknej zieleni i małej architektury w pasie parkingu przy placu Powstańców (bez utraty miejsc parkingowych), jak i w jego bezpośrednim otoczeniu (ul. Wałowa, ul. Tylna, ul. Więzienna). Dodatkowo zazielenić ma się także końcowy odcinek ul. Leszczyńskich. Projekt zakłada także dodatkowe przejście dla pieszych przy ul. Wałowej.
PROJEKT NR 2
Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Leszna - ul. Ludwika Zamenhofa i Tadeusza Rejtana
Mały projekt
Remont chodników w pasie drogowym przy ul. Ludwika Zamenhofa (przy bistro Czary-Gary), budowa miejsc parkingowych, równoległych w pasie drogowym przy ul. Ludwika Zamenhofa 1-6, przy ul. Tadeusza Rejtana w pobliżu zatoczki autobusowej oraz wyznaczeniem miejsc postojowych dla niepełnosprawnych przy ul. Tadeusza Rejtana 108-110. Budowa monitoringu głównych dróg wjazdowych na oba osiedla.
PROJEKT NR 3
Zakup lekkiego samochodu ratowniczego = większe bezpieczeństwo oraz pomoc mieszkańcom miasta w trakcie występujących zagrożeń
Duży projekt
Zakup specjalnego lekkiego samochodu rozpoznawczo-ratowniczego wraz z wyposażeniem, namiotu pneumatycznego oraz zestawu Małego Strażaka, w skład którego wchodzi tarcza nalewowa i hydronetka wodna dla OSP Gronowo.
PROJEKT NR 4
Przystanek spacerowy "Żwirownia Zaborowo"
Duży projekt
Wyznaczenie trasy spacerowej wokół byłej żwirowni z wykorzystaniem istniejących dróg, ścieżek i tras wydeptanych przez mieszkańców. Trasa miałaby dwa warianty - 3 i 5 km. Dodatkowo budowa pomostu na pływakach, oświetlenie, monitoring, plus gabloty i tablice informacyjne.
PROJEKT NR 5
AKTYWNY SENIOR W AKTYWNYM ZABOROWIE
Miękki projekt
Stowarzyszenie "Zaborowianie" - we współpracy z MBP, SP nr 4 oraz PWSZ - chce od 1 lutego do 31 listopada 2023 realizować projekt aktywizacji seniorów. Działania dotyczyć będą zdrowia, edukacji, kultury, sportu i aktywności społecznej oraz dostępu do informacji.
PROJEKT NR 6
Modernizacja istniejących miejsc parkingowych oraz budowa kilku nowych w okolicy bloków mieszkalnych na ul. Grunwaldzkiej
Duży projekt
Projekt zakłada modernizację istniejących 77 prostopadłych miejsc parkingowych (w tym 4 dla osób niepełnosprawnych) oraz budowę 12 nowych miejsc postojowych na wysokości budynków ul. Grunwaldzka 44-52, ul. Grunwaldzka 42-36 i ul. Sułkowskiego 12-16, na zdewastowanych terenach zielonych
PROJEKT NR 7
Rewitalizacja dziedzińca przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Lesznie
Duży projekt
Przebudowa dziedzińca, budowa ciągu pieszo-jezdnego wraz z strefą rekreacji. Inwestycja znacznie poprawi bezpieczeństwo, funkcjonalność i estetykę przestrzeni szkolnej, służącej nie tylko uczniom, ale też korzystającym ze strzelnicy czy boisk sportowych.
PROJEKT NR 9
BLIŻEJ GWIAZD. Projekt budowy wieży zabawowej na wydzielonej, bezpiecznej strefie lotniska otoczonej zielenią.
Duży projekt
Budowę wieży zabawowej - wspinaczkowej, 3-poziomowej, o wysokości 8 m z dwoma zjeżdżalniami tubowymi na lotnisku. Urządzenie przeznaczone jest do jednoczesnej zabawy dla 42 użytkowników w wieku 6+.
PROJEKT NR 10
SIŁOWNIA PLENEROWA
Mały projekt
Ma powstać przy Zespole Szkół Ekonomicznych i składać się z kilkunastu urządzeń pozwalających na wykonywanie ćwiczeń statycznych i dynamicznych. Dla bezpieczeństwa teren ma być monitorowany.
PROJEKT NR 11
Dach nad Głową, Sport przed Tobą.
Duży projekt
Budowa trybuny sportowej wraz z zadaszeniem na stadionie lekkoatletyczno-piłkarskim, po stronie tzw. "białego budynku".
PROJEKT NR 12
Kreatywnie i bezpiecznie czas w Baśniowej Krainie na wesołej zabawie płynie.
Mały projekt
M.in. wymiana ławek na placu zabaw, budowa smart placu, czyli tzw. gier chodnikowych, wymiana zniszczonych płyt betonowych na kostkę brukową, położenie nowych chodników, ogrodzenie panelowe.
PROJEKT NR 13
Sport na szóstkę. Razem wygramy.
Duży projekt
Boisko dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych, a także mieszkańców okolicznych osiedli.
PROJEKT NR 14
Żyjemy zdrowo na sportowo
Duży projekt
Remont i modernizacja boiska wielofunkcyjnego wraz z wyposażeniem sportowym przy Zespole Szkół nr 4, przy ul. Karola Kurpińskiego.
PROJEKT NR 15
Street workout - nowy park do ćwiczeń kalistenicznych przy Trapezie oraz odnowienie parku do ćwiczeń w Mini ZOO
Mały projekt
Park przy Trapezie byłby najnowocześniejszym miejscem do ćwiczeń w całym Lesznie z najlepszą dostępną infrastrukturą do treningu ciała i sylwetki, ze sztuczną nawierzchnią.
PROJEKT NR 16
Remont chodnika przy ul. Racławickiej
Remont zniszczonego chodnika po stronie jednostki wojskowej od wjazdu do jednostki do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza wraz z obniżeniem "na zero" krawężników na przejściach dla pieszych.
PROJEKT NR 17
Dla Przedszkolaków świętowanie, sport i zabawa to ważna sprawa.
Miękki projekt
Projekt zakłada realizację 3 wydarzeń. Mają to być: XI Leszczyński Dzień Przedszkola, II Leszczyński Przedszkolny Festiwal Tańca oraz XI Leszczyńska Olimpiada 6-latków.
PROJEKT NR 18
Urodziny u Sienkiewicza
Miękki projekt
W roku 2020 minęła 100. rocznica istnienia polskiej szkoły na Gronowie, jednak pandemia uniemożliwiła zorganizowanie większej uroczystości. Ma się ona odbyć 5 i 6 maja i być połączona z 30-leciem nadania Szkole Podstawowej nr 5 imienia Henryka Sienkiewicza. Planowane jest także wydanie monografii oraz stworzenie nowoczesnej izby patrona.
PROJEKT NR 19
Strefa Relaksu w Szkole Podstawowej nr 2
Mały projekt
Zagospodarowanie terenów zielonych przy boiskach Szkoły Podstawowej nr 2 i położenie nowych chodników.
PROJEKT NR 20
Plenerowy plac gier i zabaw.
Mały projekt
Zagospodarowanie terenu pod budowę placu do gier i zabaw zespołowych dla dzieci o powierzchni około 400 metrów kwadratowych przy ul. Rumuńskiej 6 ab, w sąsiedztwie boiska do koszykówki.
PROJEKT NR 21
Powitanie Lata z Osiedlem Ogrody
Miękki projekt
Powitanie Lata z Osiedlem Ogrody - wiele wydarzeń kulturalnych i artystycznych: festyn, warsztaty edukacyjne dla najmłodszych, koncert oraz kino plenerowe dla dzieci i dorosłych.
PROJEKT NR 23
Psi Park Gronowo
Duży projekt
Psi Park ma powstać między ulicami Łowiecką i Myśliwską i mieć około 5000 metrów kwadratowych. Ma zostać podzielony na części sportową i rekreacyjną, otoczone płotem z podmurówką. Park ma być wyposażony w: lampy, ławki, kosze na odchody oraz śmieci, poidła dla zwierząt, a w części sportowej - w urządzania do zabawy i ćwiczeń z psami.
PROJEKT NR 24
Budowa przepustu w drodze prowadzącej od Ronda Antoniny do Gronowa wraz z drogą (250 m) między rondem a pierwszym skrzyżowaniem.
Duży projekt
Projekt zakłada zbudowanie przepustu w cieku wodnym przebiegającym na północnym krańcu Ronda Antoniny oraz drogi między tym rondem a pierwszym skrzyżowaniem planowanej drogi prowadzącej od ronda Antoniny do Gronowa.
PROJEKT NR 25
Integracyjny plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna w Parku 1000-lecia.
Duży projekt
Modernizacja istniejącego placu zabaw oraz zewnętrznej siłowi w Parku 1000-lecia. Miejsce zostanie powiększone do ok. 400 metrów kwadratowych. Statek zostanie odnowiony. Zamontowane będą urządzenia zabawowe dla osób niepełnosprawnych, odmalowane ławki i kosze. Wymienione zostaną urządzenia fitness.
Jak oddać głos?
Należy wejść tutaj , wybrać swój PROJEKT, podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres, imię ojca, wiek) i kliknąć ODDAJ GŁOS.
Miasto uruchomiło dwa punkty, gdzie można oddać głos:
* Wydział Rozwoju ul. Słowiańska 16, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30,
* Biblioteka Ratuszowa Rynek 1 w godzinach: poniedziałek - czwartek 10 - 20, piątek - sobota 10 - 22, niedziela 12 - 20.
Driver17:12, 24.08.2022
Aktualnie będą nowe miejsca parkingowe na Rejtana robione no i widzę że za rok też będą miejsca parkingowe na Rejtana robione. Zachodzę w głowę, co też za dwa lata będzie, chociaż mam wrażenie, że będą to miejsca parkingowe na Rejtana. Bo de facto potrzebne są miejsca parkingowe na Rejtana, niczym miejsca parkingowe na Rejtana. Chodzi oczywiście o te miejsca parkingowe na Rejtana, które już są, ale to za mało, gdyż, jak widać, zapotrzebowanie jest na kolejne miejsca parkingowe na Rejtana.
sajberpunk01:45, 25.08.2022
Im więcej miejsc parkingowych tym więcej betonozy i mniej zieleni. Ale najwidoczniej nie jest ona potrzebna skoro dla niektórych zakaz biegania po niej z piłką jest czymś nie do pomyślenia. Więc niech będzie jeszcze więcej miejsc parkingowych dla jeszcze większej ilości samochodów zatruwających powietrze!
Ale jedzenie mięsa ograniczać? A ni ..... !
ja14:25, 07.09.2022
miejsca parkingowe na rejtana są potrzebne bo jak naprzykład są 3 samochody na jedną rodzinę to gdzie te samochody pomieźcić parkować?
Betonozaur19:41, 17.07.2023
Wincyj miejsc parkingowych!
1 0
Taaaaa -Nowak wybudowal bloki z garazami a mieszkancy owych bloków laduja sie gdzie popadnie,bo drogie garaże.Dodatkowo parking sobie odgrodził szlabanem i swieci pustkami....Przyjezdzajac z pracy musze pod lasem parkowac bo miejsca nie mam pod klatka.Dodatkowo parkuja busami{kurier}-chociaż sa wydzielone na osiedlu miejsca.