Zamknij
REKLAMA

OSP Leszno-Gronowo - jednostkę tworzą ludzie z pasją. Od 90 lat (zdjęcia)

15.07, 17.09.2022 jrs, fot. J. Rutecka-Siadek
Skomentuj
REKLAMA

Święty Florian niech czuwa nad wami - to zdanie niejednokrotnie padło dzisiaj przed remizą na leszczyńskim Gronowie, przed którą odbył się uroczysty apel z okazji 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej Leszno-Gronowo.

Jednostka powstała w 1932 roku, choć są zapisy, które mówią, że utworzono ją 2 lata później. Inicjatorem był Tomasz Malepszy, dziadek byłego prezydenta Leszna.

Obecna remiza jest nowoczesną bazą z trzema boksami garażowymi, zapleczem socjalnym, biurem i świetlicą. Do akcji ratowniczych służą dwa samochody wyposażone w coraz nowocześniejszy sprzęt.

- Strażacy ochotnicy stale wzbogacają działania niesienia pomocy na miarę wyzwań czasu. W wymaganiach z pożarami i miejscowymi zagrożeniami wspiera ich zawsze ludzka życzliwość i uznanie - mówił Wojciech Maćkowiak, prezes OSP Leszno-Gronowo, która dodajmy jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. - OSP Leszno-Gronowo w ciągu roku uczestniczy średnio w 100 akcjach na terenie Leszna i powiatu leszczyńskiego. W tym roku nasza jednostka przeprowadziła również działania na terenie pożaru składowiska odpadów w powiecie rawickim. Jednostka zabezpiecza imprezy masowe. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że członkowie naszej OSP wywiązują się z zadań w sposób wzorowy.

Podczas uroczystości uhonorowano kilkanaście osób.

Medal honorowy im. Bolesława Chomicza odebrał druh Dariusz Roszczak, natomiast odznakę "Semper Vigililant" odebrał druh Paweł Mencel.

Srebrne medale "Za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymali: druhny Joanna Grycz i Iwona Fischer oraz druh Maciej Kozłowski. Brązowymi medalami "Za Zasługi dla Pożarnictwa"  wyróżniono druhnę Marię Malepszy, druhów Wojciecha Janurę, Szymona Rosika, Sławomira Imielińskiego i Adriana Krychowskiego. 

Odznaki Wzorowy Strażak dostali druhowie: Jacek Zajdel, Szymon Piwoński, Marcin Klimaszewski, Hubert Dopierała, Mateusz Chodziak.

W imieniu odznaczonych głos zabrał M. Klimaszewski.

- Kiedy zawyje syrena każdy z nas wie co ma robić. Znają to także nasze rodziny - nieoczekiwane zmiany planów, nasze zrywanie się w środku nocy, szkolenia, ćwiczenia. W tym miejscu wypada im podziękować. Remiza to wspaniałe miejsce, gdzie można spotkać świetnych ludzi, którym towarzyszy pasja. Rozwijamy się i staramy się dorównać najlepszym. Panie prezydencie, wiemy, że mamy wsparcie u pana. Prosimy o jeszcze. Was drodzy mieszkańcy chciałbym zapewnić, że bez względu na pogodę, porę dnia czy nocy, gdy zajdzie potrzeba odpowiemy na wezwanie.

Gratulacje strażakom złożył poseł Wiesław Szczepański, który podkreślił znaczenie jednostek OSP.

- To jest pomoc ludziom w czasie pandemii, zaangażowanie na granicy polsko-białoruskiej, a ostatnio pomoc uchodźcom z Ukrainy. Za to serdecznie dziękuję.

- Bardzo się cieszę, że działacie na terenie Leszna i powiatu. Dziękuję za waszą aktywność i ciężką pracę. Życzę wam spokojnej i bezpiecznej służby - mówił prezydent Łukasz Borowiak.

- Jako syn tego miejsca, mieszkaniec Leszna, były prezydent i wnuk Tomasza Malepszego mam ogromną satysfakcję przeżywać to wydarzenie - dodał przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Malepszy.

- Kierujemy do druhem i druhów słowa uznania i podziękowania za ofiarną służbę. Wasz wysiłek, poświęcenie i fachowość styka się z uznaniem i szacunkiem społeczeństwa - gratulował Stanisław Wolniczak, członek Prezydium Zarządu Oddziału Głównego ZOSP RP w Warszawie, który mówił również w imieniu Arkadiusza Pawlaka, prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lesznie.

- Serdecznie dziękuję druhom, działaczom i zarządowi za pracę, którą na co dzień wykonujecie w celu ratowania i czuwania nad bezpieczeństwem - dodał starosta Jarosław Wawrzyniak.

- W imieniu moim i komendanta wielkopolskiego przyjmijcie słowa uznania i podziękowania za działalność. Jesteście godnymi kontynuatorami inicjatywy sprzed 90 lat na rzecz społeczności lokalnej - to słowa wypowiedziane przez Sebastiana Kozłowskiego, komendanta miejskiego PSP w Lesznie.

Do gratulacji dołączył Mieczysław Jarczewski, proboszcz  parafii św. Maksymiliana Kolbego na Gronowie.

[FOTORELACJA]6852[/FOTORELACJA]

 

(jrs, fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

CzesioCzesio

2 0

Sierż. Babol gratulacje od dawnych też mundurowych znajomych.... 19:24, 17.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FikałaFikała

0 0

O, mundurówka z *%#)!& 19:56, 17.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%