Zamknij
REKLAMA

Punkty dystrybucji jodku potasu są już w każdej gminie. I CO DALEJ?

20.38, 04.10.2022 lm. Fot. WUW w Poznaniu Aktualizacja: 09.21, 06.10.2022
Skomentuj
REKLAMA

Kilka tygodni temu informowaliśmy na leszno24.pl, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało wszystkim powiatowym jednostkom Państwowej Straży Pożarnej tabletki z jodkiem potasu. Mają być rozdawane Polakom w razie zagrożenia radiacyjnego związanego z działaniami wojennymi w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie. Teraz podejmowane są kolejne kroki w tej sprawie.

W Wielkopolsce komendy straży dostały 5.320.800 tabletek. Dodatkowo wojewoda wystąpił do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych o rezerwę pół miliona tabletek, aby w razie potrzeby uzupełnić braki. 

- Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Obecnie na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne, natomiast w obowiązku służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa jest przygotowywanie się na wszystkie scenariusze, nawet te najmniej prawdopodobne - podkreślał na poniedziałkowej konferencji prasowej w Poznaniu wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Kolejne działania polegały na tym, że do końca minionego tygodnia wszystkie gminy w Wielkopolsce miały obowiązek opracować "plan akcji jodowej" i wyznaczyć miejsca składowania i dystrybucji tabletek. Jest ich w Wielkopolsce 2026. Ich lista została opublikowana na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Pod newsem, w tabeli, adresy punktów w Lesznie (jest ich 7) i powiecie leszczyńskim (jest ich 45). W tym tygodniu medykamenty będą przekazywane właśnie do tych miejsc.

I co dalej? To wyjaśniono na spotkaniu z dziennikarzami.

W przypadku sytuacji awaryjnej, związanej z zagrożeniem napromieniowaniem od chmury radioaktywnej, władze gmin - na sygnał - uruchomią dystrybucję tabletek wśród swoich mieszkańców.

Konsultant wojewódzki ds. endokrynologii Paweł Gut podkreślał, że tabletki należy przyjmować tylko w razie konieczności, a nie prewencyjnie, na przykład teraz, gdy zagrożenia nie ma. Jodek potasu nie jest zalecany osobom powyżej 60. roku życia. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy może spożyć tabletki, to powinien zapytać o to swojego lekarza rodzinnego.

(lm. Fot. WUW w Poznaniu )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Rzetelność Rzetelność

2 2

Płacą wam za sianie paniki? Za strasznie ludzi? 07:57, 05.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%