Od 24 sierpnia w województwie wielkopolskim zacznie działać 12 nowych poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. W sumie będzie ich 37, ma być około 50. Nowa poradnia powstała m.in. w Lesznie.
O uruchomieniu nowych poradni poinformował nas Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.
Poradnie psychologiczno-terepeutyczne zaczną działać od czwartku, 24 sierpnia: po dwie w Poznaniu i w Koninie oraz po jednej w Pile, Plewiskach, Szamotułach, Komornikach, Trzciance, Chodzieży i Kaliszu.
W Lesznie również została zakontraktowana jedna placówka.
Jest to Poradnia Zdrowia Psychicznego Dorośli Młodzież Dzieci Teresa Dobiała przy ul. Tylnej 14.
Przypomnijmy, że wśród już działających poradni są: Gabinety Lekarskie Medicor przy ul. Słowiańskiej 53 A w Lesznie oraz Stowarzyszenie Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Vivere przy ul. Kolejowej 12 w Gostyniu.
Nowe poradnie działają na pierwszym z trzech poziomów obowiązującego od kwietnia 2020 roku modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Oznacza to, że pomocy udzielają w nich psychologowie i terapeuci. Obsada poradni to minimum czterech specjalistów. Co ważne - nie ma wśród nich opieki psychiatry, ponieważ do jego poradni trafia się na drugim poziomie opieki. Jeśli wsparcie na pierwszym poziomie okaże się niewystarczające, pacjent zostaje skierowany do poradni specjalistycznej, gdzie zostaje objęty pomocą psychiatry. Tutaj też działają oddziały dzienne, w których pacjenci do 18. roku życia mogą korzystać z leczenia.
Na trzecim poziomie opieki znajduje się stacjonarna opieka szpitalna, która powinna stanowić pomoc w szczególności, kiedy dotychczas stosowana okazała się niewystarczająca. Nowy model został wypracowany po to, żeby lepiej dostosować profil pomocy do potrzeb pacjenta. To ma zapobiegać zbyt szybkiemu trafianiu dzieci na oddziały szpitalne, gdy jeszcze nie jest to niezbędne.
W poradni psychologiczno-terapeutycznej udzielane są m.in. porady psychologiczne; sesje psychoterapii indywidualnej, rodzinnej lub grupowej; porady domowe czy wizyty środowiskowe.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz