W poniedziałek, 4 listopada prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki spotkał się z mieszkańcami Gronowa. Kolejny raz zadeklarował, że nowa droga do Gronowa powstanie w obecnej kadencji samorządu, bez względu na to, czy miasto dostanie na nią dofinansowanie, czy będzie ją budować z własnego budżetu. Prezydent mówił także o innych inwestycjach, jakie są planowane w Gronowie.
W spotkaniu uczestniczyli także radni Leszna, wiceprezydent Maciej Grabianowski oraz urzędnicy, w tym przede wszystkim co, którzy odpowiadają za drogi i inwestycje w mieście.
Prezydent Rusiecki powtórzył swoją deklarację z początku października tego roku, że zbuduje łącznik Ronda Antoniny z ulicą Gronowską, a więc nową drogę na Gronowo. Jej koszt wraz z wykupami ziemi to około 20 mln zł. Pieniądze na wykupy działek od prywatnych właścicieli są już zaplanowane i będą zapisane w budżecie na rok 2025. O rządowe fundusze na budowę drogi miasto zamierza się starać, ale jeśli ich nie pozyska, będzie budować za swoje.
- Zrezygnujemy z innych inwestycji, ale droga do Gronowa powstanie w tej kadencji. Projekt techniczny tej drogi jest niemal gotowy, mamy zgodę na przejęcie dawnej bocznicy kolejowej, uzgadniamy szczegóły aktu notarialnego i podpiszemy go jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. W roku 2025 wykupimy grunty. Budowa drogi rozpocznie się w roku 2026 i potrwa rok, najdalej półtora roku - powtórzył prezydent Rusiecki.
Problemem Gronowa jest zalewaniem posesji po gwałtownych deszczach. Sytuację mają rozwiązać dwa kolektory - jeden ma powstać w okolicy ulicy Antonińskiej (dla Gronowa zachodniego), drugi - wzdłuż nowej drogi (dla Gronowa wschodniego). Planowane są także dwa zbiorniki retencyjno-filtracyjne - przy Alejach Piłsudskiego i Antonińskiej oraz przy nowej drodze od strony Ronda Antoniny. Oba kolektory zostaną zbudowane, jeśli miasto otrzyma dofinansowanie.
Prezydent zadeklarował także, że na Gronowie zbudowane zostaną ulice: Skrzetuskiego, Zagłoby i brakujące odcinki Kmicica. Opracowane zostaną projekty techniczne ulicy Kordeckiego i Myśliwskiej (wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego). Ścieżka pieszo-rowerowa powstanie w roku 2025 na odcinku od Ronda Gronowo do ulicy Jeziorkowskiej/Chocimskiej. Póki co nie będzie modernizacji ulicy Gronowskiej, bo nie ma na nią pieniędzy. W planie na kadencję jest jeszcze budowa ulicy Miodowej.
W przyszłym roku ma się rozpocząć rozbudowa remizy strażackiej OSP Gronowo, która planowana jest na dwa lata.
Wiceprezydent Maciej Grabianowski zadeklarował, że w przyszłym roku Szkoła Podstawowa nr 5 otrzyma nową pracownię informatyczną za 120.000 zł.
Mieszkańcy Gronowa zwracali uwagę na kilka spraw, które powinny być załatwione od ręki. Chodzi m.in. o oświetlenie ulicy Gronowskiej (lampy przysłaniają źle przycięte lub rozrośnięte gałęzie drzew), bezpieczeństwo pieszych przy ulicy Krańcowej i Sadowej, wyznaczenie wybiegu dla psów, upamiętnienie dawnego obozu pracy i zadbanie o oznaczenia, które już tam są (obecnie na miejscu obozu jest duże osiedle mieszkaniowe), wyjazd z ulicy Jeziorkowskiej w Poznańską. Skarżyli się także na brak autobusu miejskiego z Gronowa do szpitala oraz ograniczenie działalności filii bibliotecznej.
[FOTORELACJA]9760[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz