Zamknij

Kornelia, Marysia i Nikolas to mali bohaterowie akcji Pączki do Rączki 2025 (zdjęcia, film)

10:00, 10.01.2025 Aktualizacja: 19:41, 14.01.2025
Skomentuj

Już wszystko wiadomo: W czwartek, 27 lutego odbędzie się akcja charytatywna Pączki do Rączki, jej bohaterami będą Kornelia z Leszna, Marysia z Gostynia i Nikolas z Lipna. 

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Bumerang Leszczyński, co roku przy ogromnym wsparciu wolontariuszy z przedszkoli, szkół, wielu instytucji, urzędów i firm. Pieniądze, które będą zbierane 27 lutego zostaną przeznaczone na to czego dzieciom potrzeba najbardziej, czyli leczenie i rehabilitację oraz sprzęt medyczny.

- Kto będzie chciał może dołączyć się do akcji. Będziemy do tego zachęcać - zapowiada Marzena Majer ze Stowarzyszenia Bumerang Leszczyński.

Zgłoszenia chętnych do rozprowadzania pączków i zbiórki datków można wysyłać na adres: [email protected].

- Prosimy podać dla jakiej placówki, firmy, czy instytucji mają być zamówione pączki oraz na ile sztuk ciastek jest zapotrzebowanie - dodaje M. Majer.

W WMB odbyło się spotkanie inaugurujące akcję. Z powodów zdrowotnych nie dotarła na nie Marysia z Gostynia.

Teraz czas na bohaterów akcji Pączki do Rączki.

MARYSIA KALINOWSKA Z GOSTYNIA urodziła się w listopadzie 2019 roku jako wcześniak. O chorobie, rozszczepieniu kręgosłupa i wodogłowiu rodzice dowiedzieli się w połowie ciąży. Po narodzinach Marysi, w drugiej dobie życia, dziewczynka przeszła operację zamknięcia przepukliny oponowo-rdzeniowej oraz założono jej zastawkę komorowo-otrzewną w związku z wodogłowiem wrodzonym. Po operacji stan Marysi był ciężki - została zaintubowana i była sztucznie wentylowana. W październiku 2020 roku przeszła drugą operację, w trakcie której lekarze wymienili zastawkę z powodu jej dysfunkcji. 


Fot. udostępnione przez Stowarzyszenie Bumerang Leszczyński.

 Z uwagi na schorzenia Marysia ma niedowład obu nóżek (ma w nich tylko nieświadome ruchy), które wymagają ciągłych i intensywnych rehabilitacji. Z powodu choroby ma również problemy z nerkami i pęcherzem, przez co musi być cewnikowana co 3 godziny, z przerwą nocną. Zdiagnozowano u niej również padaczkę. W 2022 roku przeszła skomplikowaną operację bioderka, a krótko po ściągnięciu gipsu okazało się, że obie nogi są złamane przez zbyt intensywną rehabilitację w szpitalu, prowadzoną zaraz po ściągnięciu gipsu. Operacja odebrała jej już wypracowaną sprawność.

[WIDEO]1510[/WIDEO]

KORNELIA ŁUKASZCZYK Z LESZNA ma 9 lat.

- Kornelka ma mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe, z przewagą na kończyny dolne. Jest też po operacji serca. Ma jeszcze uszkodzony nerw wzrokowy - wymienia pani Monika, mama 9-latki.

Z powodu deformacji stóp - wady końsko-szpotawej dziewczynka została zakwalifikowana do operacji. 

- Przez deformację stóp nie mogła chodzić, złapać równowagi i przewracała się. Operacja dużo zmieniła, ale Kornelka potrzebuje sprzętu, czyli ortez i chodzika oraz wielu godzin rehabilitacji, dzięki której będzie mogła stanąć na nóżki.

Kornelia to dzielna pacjentka. Powiedziała nam, że po operacji czuła ból, ale tabletki jej pomogły.

Zapytana o to, co lubi robić, powiedziała, że najchętniej ogląda bajki. Te ulubione to "Koci domek" i "Psi patrol".

Kornelia jest pogodną osobą.

- Lubię się śmiać i to dosyć często - przyznała, oczywiście z uśmiechem.

[FOTORELACJA]10074[/FOTORELACJA]

27 grudnia stowarzyszenie i wolontariusze będą również wspierać 3-letniego NIKOLASA KOŚMIDER Z LIPNA. W czasie badań prenatalnych wykryto u niego mutację genu OFD1, która odpowiedzialna jest za hipoplazję robaka móżdżku, agenezję ciała modzelowatego, wentrikulomegalię. To zespół wad wrodzonych i możliwych zaburzeń w rozwoju.

- Wsparcie w głównej mierze przeznaczymy na rehabilitację, bo jest bardzo potrzebna. Po tej dotychczasowej widać duże postępy - mówi Martyna Kośmider, mama Nikolasa.

- Rehabilitacja jest prowadzona w Lesznie i poza nim. Z Nikolasem ćwiczymy również w domu - dodaje Oskar Kośmider, tata chłopca. - Widzimy postępy, które robi syn, dlatego tak bardzo o niego walczymy.

Chodzi przede wszystkim o jego sprawność ruchową, a więc, by samodzielnie mógł siedzieć, a potem chodzić.

 

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%