Zarząd Poczty Polskiej S.A. chce zwolnić aż 8500 pracowników. 3 lutego ruszył Program Dobrowolnych Odejść, w ramach którego do wytypowanych 3500 osób rozesłano propozycje zakończenia pracy w tej niegdyś potężnej instytucji. Jeżeli zachowane zostaną proporcje, leszczyńscy pocztowcy mogą stracić aż 15 procent załogi.
Poczcie Polskiej, pomimo budowanych przez dziesięciolecia struktur, niezbyt wychodzi konkurencja z polskimi i zagranicznymi firmami kurierskimi. Przy pocztowych okienkach niewiele się zmieniło - długie kolejki i niezbyt wartkie załatwianie klientów są jak dawniej.
Zarząd PP S.A. opracował Plan Transformacji, którego bardzo znaczącym elementem jest drastyczna redukcja zatrudnienia - aż o 8500 osób w skali całego kraju. Program Dobrowolnych Odejść jest kluczową fazą planowanych zwolnień. Nie wiemy dokładnie, ilu pracowników leszczyńskiej poczty otrzymało propozycje odejścia z firmy właśnie w tej pierwszej turze
- Jeżeli zostaną zachowane proporcje, to we wszystkich rejonach Poczty Polskiej takie pisma otrzymało 15 procent pracowników - ocenia Sławomir Tomków, prezes Związków Zawodowych Pracowników Poczty w Lesznie. - Sądzę, że wielu pracowników przystanie na propozycję dobrowolnego odejścia, gdyż decydując się na to może uzyskać odprawę w wysokości 9 miesięcznych pensji, a w przypadku pracowników z dużym stażem może to wynieść nawet 12 pensji.
Jak jednak podkreślają związkowcy z Prezydium ZZPP propozycje rozsyłane były losowo i dla wielu pracowników, szczególnie tych emocjonalnie związanych z Pocztą Polską, taka forma "podziękowania" za wieloletnią, sumienną pracę jest bardzo przykra. Z drugiej strony - takiej propozycji nie otrzymało wielu pracowników, którzy planowali rozstanie się z zawodem pocztowca.
- Ta tzw. transformacja jest tak bardzo utajniona, że gdyby nie informacja od pracowników, nikt z kierownictwa placówki nie wiedziałby, kto za chwilę może odejść z pracy i ile jest tych osób. Brak jakiejkolwiek wizji i celu tych zmian wprowadza dezorganizację pracy i frustrację klientów. Czy to początek upadłości Poczty Polskiej? Niestety, tak to wygląda - ocenia Krzysztof ze środowiska polskich pocztowców.
W dyskusjach internetowych związkowców padają także przypuszczenia, że Poczta Polska przygotowywana jest do przejęcia przez obcy kapitał.
Jeżeli pracownicy Poczty Polskiej nie mają klarownego obrazu celów prowadzonej transformacji, to klienci korzystający z usług tej nadal ważnej dla funkcjonowania kraju firmy zaczynają poważnie wątpić w jej uzdrowienie. Taka sytuacja z pewnością nie umacnia więzi z klientami, a bez nich funkcjonowanie Poczty Polskiej jest bezcelowe i niemożliwe.
Jak patrzą na obecną sytuację związkowcy? To można przeczytać w piśmie do Zarządu Poczty Polskiej S.A., skierowanym przez Prezydium Związków Zawodowych Pracowników Poczty, który prezentujemy poniżej.
Lolek12:03, 06.02.2025
Witajcie w uśmiechniętej Polsce, pseudo koalicji ośmiu gwiazdek
M13:49, 06.02.2025
dobrze się składa właśnie w Niemczech rusza kampania poszukująca ludzi do pracy w niemieckiej poczcie ,tyle maja zlecen że brakuje pracowników ,pozdrawiam
DHL19:52, 06.02.2025
Wiesz, że DHL w 100% należy do poczty niemieckiej? Jak się okazuje krajowa poczta może być sprawna i prowadzić doskonały biznes logistyczny w skali globalnej. Poczta Polska nie potrafiła wykorzystać swoje pozycji rynkowej przez obsadzenie przez związkowców i całkowitą niechęć do zmian. Długo sobie sami zapracowali na ten stan rzeczy.
O!14:38, 06.02.2025
Skoro poczta tak dba o swoje usługi, ze paczka musi tak "musi"odlecieć" w pewnym miejscu dobę, zeby nastepnie dostarczyć zgodnie z planem za np. 7 dni!
Mam nadzieje ze zwolnią te NIE miłe kobiety a radosne zostawia !!!
Sławek 14:59, 06.02.2025
Nasi niemieccy sąsiedzi potrzebują pracownikow. W zamian chcą nam oddać inżynierów na socjalu
Jur16:16, 06.02.2025
Zrobić wybory KOPERTOWE i poczta uratowana🤣
Lech22:56, 06.02.2025
Zamykać kopalnie a gdzie Niemiec kupi tanio dobry węgiel by prąd produkować
ddr08:43, 08.02.2025
niemieckie kopalnie mają sie dobrze,niema planów ich wygaszania,duże kopalnie węgla brunatnego sa rozbudowywane tuż przy naszej granicy na łużycach ,pozatym niedługo znow będzie tani gaz z rosji ...atom już jest passe
Klient07:39, 11.02.2025
Za dużo związków zawodowych. Swoje kieszenie ich tylko martwią. Taka prawda. Pensje większe niż pracownika np. listonosza czy osoby przy okienku. Tyle
Podatnik07:42, 11.02.2025
Trollu weź się do pracy i odejdź od kompa.
hala17:36, 20.02.2025
Szkoda że mało kto rozumie strategiczne działanie Poczty Polskiej. Pamiętacie Gdańsk. Gdzie Niemcy najpierw uderzyli podczas II wojny światowej. Teraz to wygląda niby niewinnie ale cały czas się dzieje.
Jak to historia lubi się powtarzać, tylko ludzie mniej "kumaci".
14 18
Rozumiem, że jak Ty prowadzisz nierentowną i gównianą firmę będziesz do niej dokładał z własnej kieszeni? Zamykać ten relikt przeszłości, tak samo kopalnie. Dość naszych pieniędzy idzie na to rozdawnictwo
7 16
Bujaj się śmieciu pisowski. Ha,ha,ha!!!!!!!!!!!