Zamknij
REKLAMA

Miasto dało kasę Unii Leszno niezgodnie z prawem? Chodzi o ponad 7 mln!

14.34, 20.09.2022 lm, Fot. L. Matuszewska
REKLAMA

Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała wydatki samorządu Leszna na promocję przez sport, kierowane do Sportowej Spółki Akcyjnej Unia Leszno. Chodzi o 7,3 miliona złotych, jakie miasto przekazało klubowi żużlowemu w latach 2017-2021.

O sprawie napisał we wtorek, 20 września portal elka.pl. Dziennikarze radia dotarli do protokołu kontroli finansów miasta, jaka miała miejsce w roku 2020. To tam, na 30 stronach, wypisano nieprawidłowości i uchybienia, między innymi te, dotyczące spółki Unii Leszno.

Prezydent Łukasz Borowiak od opinii kontrolerów z RIO się odwołał, ale jego zastrzeżenia - jak czytamy na portalu radiowym - zostały oddalone przez Kolegium RIO.

Czy wydane na Unię pieniądze trzeba będzie oddać? Co grozi prezydentowi Leszna? O tym pisze portal elka.pl. Tam znajdziecie także dokumenty RIO i korespondencję między izbą a prezydentem Leszna. 

AKTUALIZACJA: około godz. 16:30 na profilu facebookowym prezydenta Łukasza Borowiaka ukazało się jego stanowisko dotyczące opisanej przez elkę kwestii. Publikujemy je w całości:

Odnosząc się do artykułu red. Jarka Adamka w sprawie kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu informuję, że w nie doszło do złamania prawa!

Już w 2019 roku Zastępca Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych właściwy w sprawach rozpatrywanych przez Regionalną Komisję Orzekającą w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych w Poznaniu, po wcześniejszym zawiadomieniu Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, wystąpił do Regionalnej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszanie Dyscypliny Finansów Publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Poznaniu z wnioskiem o ukaranie i zarzucił naruszenie dyscypliny finansów publicznych w zakresie trybu udzielania zamówień Unii Leszno Sportowej Spółce Akcyjnej na promocję Miasta Leszna przez żużel.

Jednak w dniu 5 marca 2019r. zapadło w tej sprawie orzeczenie uniewinniające, w którym wskazano, że nie można przypisać odpowiedzialności za naruszenia dyscypliny finansów publicznych, albowiem zarzucane czyny nie wyczerpują znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych, a oskarżyciel nie wykazał, że udzielenie przedmiotowych zamówień nastąpiło bez spełnienia przesłanek określonych w ustawie Prawo Zamówień Publicznych.

Podkreślić też trzeba, że Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych właściwy w sprawach rozpatrywanych przez Regionalną Komisję Orzekającą w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, pomimo przysługującego mu uprawnienia, nie złożył odwołania od tego orzeczenia do Głównej Komisji Orzekającej.

Powyższe utwierdziło Nas w prawidłowości stosowanego postępowania i w tym, że nie doszło do naruszenia prawa.

Pozdrawiam.

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%