Trzydziestolecie działalności świętowali działacze i zawodnicy klubu pływackiego w Lesznie. Uroczyste spotkanie podsumowujące minione lata odbyło się w kręgielni bowlingowej przy ulicy Niepodległości.
Otwarcie Pływalni Akwawit w 1993 roku stało się wielkim impulsem do rozwoju pływania w Lesznie. Już po roku działalności zapadła decyzja o powołaniu do życia Klubu Pływackiego Akwawit. To w nim mieli okazję rozwijać swój talent pływacy i pływaczki synchroniczne. Duża ich część wywodziła się z powstałego wtedy Młodzieżowego Centrum Sportu w Pływaniu, dzięki któremu w mieście nauczyło się pływać kilka tysięcy młodych ludzi.
Pierwszym prezesem klubu został dr Stefan Grys, ówczesny dyrektor Przedsiębiorstwa Przemysłu Fermentacyjnego Akwawit, wielki społecznik i miłośnik sportu zarazem. Po nim "pałeczkę" przejął Ryszard Sudolski, który kierował klubem przez 13 lat. Jego następcą został z kolei Jacek Springer, który prezesuje do dzisiaj.
W 2017 roku klub przemianowano na Miejski Klub Sportowy Astromal Leszno, co wymusiła sytuacja wokół Pływalni Akwawit. Obiekt przestał bowiem funkcjonować, choć leszczyńscy pływacy korzystali już wtedy głównie ze Środowiskowej Pływalni Edukacyjnej, gdzie zresztą trenują do dzisiaj, a wielu z nich to uczniowie klas sportowych pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 7, prawdziwej kuźni pływackich talentów.
Przez 30 lat zmieniali się nie tylko prezesi, ale też zawodniczki i zawodnicy. Przez klub przewinęło się ich prawie 700. Nie brakowało też świetnych wyników i rekordów oraz medali krajowych i zagranicznych imprez. Tych, w mistrzostwach Polski uzbierało się aż 130, od 12-latków do młodzieżowców. Był też jeden krążek mistrzostw Europy juniorów i 5 medali International Children Games. Czternastu pływaków przewinęło się przez reprezentację Polski. Warto też wspomnieć o startach w igrzyskach olimpijskich triathlonistki Agnieszki Jerzyk, która zaczynała swoją karierę od pływania w leszczyńskim klubie.
Tych wyników nie byłoby, gdyby nie oddana kadra szkoleniowa. Przez lata tworzyli ją lub nadal tworzą: Bożena Niewitecka, Elżbieta Kwaśniewska, Agata Sadowska, Małgorzata Habiera, Olga Dorofiejew, Martyna Zielińska i Agnieszka Wiatrowska (pływanie synchroniczne) oraz Marek Grelewicz, Damian Nowak, Piotr Krempa, Adam Juskowiak, Krzysztof Kozłowski, Jacek Szymyślik, Krzysztof Tomczyk, Agnieszka Kurpisz, Weronika Stachowiak (pływanie szybkie i nurkowanie).
Jubileuszowe spotkanie było okazją do podziękowań i uhonorowania tych wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju leszczyńskiego pływania.
[FOTORELACJA]10082[/FOTORELACJA]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz