Zamknij
REKLAMA

W Lesznie nie ma odważnych budowli. Są "współczesne gargamele"

07:30, 30.04.2019 | kin, fot. K. Zydorowicz
Skomentuj
REKLAMA

Maciej Urban, miejski konserwator zabytków w Lesznie, spotkał się z mieszkańcami w Bibliotece Ratuszowej. Mówił o ostatnich odkryciach archeologicznych w obrębie dawnych wałów miejskich, ale późniejsza dyskusja dotyczyła głównie tego, jak na nowo zagospodarowywać teren wokół historycznych budowli, jak rozbudowywać dawne obiekty, by były gustowne i funkcjonalne.

- Połowa Leszna jest objęta ochroną konserwatorską. Budynki współczesne będą się tu pojawiać. Ja jestem zwolennikiem nowoczesnej architektury. Dobrze, żebyśmy zostawili coś po sobie, ale to musi być architektura wysokich lotów. Z tym mamy problemy - mówił Maciej Urban.

Jego zdaniem niedopuszczalna jest budowa "współczesnych gargameli" z gipsowymi sztukateriami, które się w kilku miejscach Leszna pojawiły.

Wiele osób ciągle jest zdania, że przy zabytkach powinny stać zabytki, a raczej nowe budynki nawiązujące swoim kształtem do tego, co stoi obok. Tymczasem Maciej Urban pokazał odważne przykłady rozbudowanych zabytków z Europy i świata, gdzie do starych obiektów  dobudowano bardzo nowoczesne, często przeszklone fragmenty. Nie wszystkim się to podoba.

- Estetycznie możemy mieć różne opinie, ale istotne jest, że taka rozbudowa ne niszczy zabytku - tłumaczył obecny na spotkaniu archeolog Jerzy Serafin.

- Zasada w konserwatorstwie jest taka, że działania na zabytkach powinny być odwracalne - dodawał Maciej Urban.

A to oznacza,  że taką dobudowaną część można z czasem rozebrać, nie naruszając oryginalnej części budowli.

Miejski konserwator zabytków przyznał, że w Lesznie póki co nie ma żadnej odważnej, nowoczesnej budowli. Namiastką będzie nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Metziga, gdzie pojawi się m. in. nadbudowa w formie przeszklonego tarasu, a w miejscu wyciętego drzewa - nowa plomba w kształcie regału z książkami.

Na zdjęciu gość spotkania Maciej Urban z Krzysztofem Taciakiem z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie.

(kin, fot. K. Zydorowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

JAJA

2 3

Oj, odważne wypowiedzi! Myślę, że architekci mogą poczuć się urażeni. 07:45, 30.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dddzdddz

1 0

To jest utopia co tzw historyk


21:35, 30.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

momommomom

2 2

No i bardzo dobrze, że obecny konserwator zabytków ma otwartą głowę. Poprzednia pani konserwator Małgorzata Mikołajczak była innego zdania i dlatego faktycznie w Lesznie nic ciekawego, no może po za budynkiem na rogu Al. Krasińskiego i Skarbowej, nie powstało. W swojej zawziętości, narzucając swoje rozwiązania, chciała wrócić na siłę do czasów zamierzchłych za pomocą styropianowych ryzalitów i pseudo historycznych wykuszy. Większość pozytywnie przez nią uzgodnionych nowo wybudowanych w Lesznie, i niestety nie tylko, obiektów to architektoniczne szkarady. 00:30, 01.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz