Zamknij

Miasto ratuje cenny zabytek

11:27, 30.07.2019 | kin, fot. K. Zydorowicz
REKLAMA
Skomentuj

W leszczyńskim lapidarium rozpoczął się kolejny etap prac konserwatorskich, które mają zabezpieczyć zabytkowe płyty nagrobne z nieistniejących cmentarzy leszczyńskich.

Wykonywana jest izolacja przeciwwilgociowa na wewnętrznej, południowej stronie muru, do którego przytwierdzone są tablice nagrobne. Dzięki inwestycji nie będą ulegały tak szybkiej degradacji.

To najpilniejsza część prac, które trzeba wykonać, żeby zabezpieczyć lapidarium. Na to zadanie miasto Leszno przyznało dotację w wysokości przeszło 120.000 zł dla parafii św. Krzyża, na terenie której znajduje się lapidarium.

Dodajmy, że pamiątkowy obiekt rozrośnie się, ponieważ po kilkudziesięciu latach odnalazły się inne kamienie nagrobne ze starych cmentarzy: protestanckiego, katolickiego i żydowskiego. Zostały przekazane miastu i w późniejszym czasie zostaną wkomponowane w obecną strefę lapidarium.

REKLAMA
(kin, fot. K. Zydorowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

agnostykagnostyk

2 0

skoro miasto finansuje prace, to pieniądze można było przekazać wykonawcy, nie muszą przechodzić przez parafialną kasę, mam nadzieję , że proboszcz nie wpadnie na pomysł zamknięcia tego terenu i skoro z publicznych pieniędzy jest to finansowane, to będzie też dla publiczności dostępne bez ograniczeń, no może po za porą nocną. 10:17, 02.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone