Zamknij
REKLAMA

Karabin znaleziony w szkole trafił do leszczyńskiego muzeum! (zdjęcia)

15:24, 25.06.2020 | lm, Fot. Muzeum Okręgowe
Skomentuj
REKLAMA

Muzeum Okręgowe w Lesznie wzbogaciło się o nowy eksponat - to Karabin Mauser - Gewehr 98 odnaleziony we wrześniu 2019 w budynku Szkoły Podstawowej nr 3, podczas remontu strychu.

Karabin odnaleziono w budynku przy placu Jana Metziga. Była przy nim także ostra amunicja, dokumenty i prasa z I połowy XX w. O przekazanie Mausera Muzeum Okręgowe zwróciło się do Komendy Miejskiej Policji w Lesznie. Materiały papierowe trafiły do Archiwum Państwowego.

W czwartek karabin uroczyście przejęli pracownicy Muzeum Okręgowego. Na zdjęciu upamiętniającym to wydarzenie są: (od lewej): asp. Paweł Langner, Artur Michalak - historyk Muzeum, Kamila Szymańska - dyrektor, Małgorzata Gniazdowska - kierownik Działu Zbiorów.

Mauser ma być zaprezentowany na specjalnym pokazie.

Przy okazji Muzeum przypomina historię tej broni:

"W wyniku dużych strat w ludziach i sprzęcie podczas I wojny światowej, niemieckie władze wojskowe postanowiły przyspieszyć produkcję karabinów dla piechoty (istniały wówczas trzy Arsenały Królewskie: Gdańsk, Erfurt i Spandau), upraszczając ich konstrukcję, oraz pogarszając nieco materiały, z których wykonywano broń. Mauser, którego otrzymaliśmy, należał do tej właśnie serii. Wyprodukowany został w 1916 roku w Gdańsku, pozostał na wyposażeniu armii niemieckiej do 1945 roku. Również powstańcy wielkopolscy, śląscy, oraz Wojsko Polskie tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości korzystali z tego typu broni."

(lm, Fot. Muzeum Okręgowe )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz