Zamknij

Karabin znaleziony w szkole trafił do leszczyńskiego muzeum! (zdjęcia)

15:24, 25.06.2020 | lm, Fot. Muzeum Okręgowe
Skomentuj
REKLAMA

Muzeum Okręgowe w Lesznie wzbogaciło się o nowy eksponat - to Karabin Mauser - Gewehr 98 odnaleziony we wrześniu 2019 w budynku Szkoły Podstawowej nr 3, podczas remontu strychu.

Karabin odnaleziono w budynku przy placu Jana Metziga. Była przy nim także ostra amunicja, dokumenty i prasa z I połowy XX w. O przekazanie Mausera Muzeum Okręgowe zwróciło się do Komendy Miejskiej Policji w Lesznie. Materiały papierowe trafiły do Archiwum Państwowego.

W czwartek karabin uroczyście przejęli pracownicy Muzeum Okręgowego. Na zdjęciu upamiętniającym to wydarzenie są: (od lewej): asp. Paweł Langner, Artur Michalak - historyk Muzeum, Kamila Szymańska - dyrektor, Małgorzata Gniazdowska - kierownik Działu Zbiorów.

Mauser ma być zaprezentowany na specjalnym pokazie.

Przy okazji Muzeum przypomina historię tej broni:

"W wyniku dużych strat w ludziach i sprzęcie podczas I wojny światowej, niemieckie władze wojskowe postanowiły przyspieszyć produkcję karabinów dla piechoty (istniały wówczas trzy Arsenały Królewskie: Gdańsk, Erfurt i Spandau), upraszczając ich konstrukcję, oraz pogarszając nieco materiały, z których wykonywano broń. Mauser, którego otrzymaliśmy, należał do tej właśnie serii. Wyprodukowany został w 1916 roku w Gdańsku, pozostał na wyposażeniu armii niemieckiej do 1945 roku. Również powstańcy wielkopolscy, śląscy, oraz Wojsko Polskie tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości korzystali z tego typu broni."

(lm, Fot. Muzeum Okręgowe )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%